23 Mart 2023 Perşembe 04:39
 

Protein Tozu ne için kullanılır?

Protein Tozu ne için kullanılır?
27 Ocak 2017 Cuma 11:41

Vücuttaki tüm hücrelerin bir bölümü proteinden oluştuğu için bugün protein vücudun yapı taşı olarak nitelendirilir. Günümüzde rutin olarak tükettiğimiz ve tüketemediğimiz her gıda maddesinde bir miktar protein maddesi vardır.

 İnsan vücudunun sağlıklı olması ve hücrelerin yenilenerek gelişebilmesi için proteine her daim ihtiyaç vardır. Proteinin genel olarak işlevlerine değinmek gerekirse;


·      Hücrelerin içinde ve dışında bulunan sıvıların ozmotik dengesini sağlar

·      Hücrelerin onarımı, yenilenmesi, gelişmesi ve büyümesini sağlar

·      Egzersize dayalı kas zedelenmesi onarımı ve enerji yükseltmede rolü büyüktür.

,    Tüm vücut fonksiyonlarıyla birlikte kas ile sinir sisteminin çalışmasında hormon ile enzimler için temel maddedir

·      Bağışıklık sistemini güçlendirir

·      Oksijen taşıyan kan hücrelerinin hemoglobin üretiminde rol alı.

Gördüğünüz üzere protein vücudun her alanında etkili bir madde olduğundan ötürü protein eksikliğinde vücutta istenmeyen pek etkileşimler meydana gelebilir. Dolayısıyla her bireyin gıda maddelerinden gerekli ölçüde protein ihtiyacını karşılaması gereklidir. Eğer ki besin maddelerinden yeteri miktarda protein oranı karşılamıyor ise bugün besin takviyesi olarak üretilen Protein Tozu da vücudun ihtiyacını karşılayacaktır. Peki, protein tozu nedir ve kimler kullanabilir? Daha çok sporcuların kullandığı bu ek gıda maddesi, vücut ve kas yapmak isteyen kişilere kolaylık sağlamaktır. Protein maddesinin kas üzerinde etkili olması, protein tozu tüketen kişinin daha hızlı protein alması ve kaslarının da bu oranda daha hızlı gelişmesine yardımcı olmaktadır.


Normal şartlarda bir kişi 5-6 porsiyon sebze ile meyve, 8-10 porsiyon tahıl grubu, 3-4 porsiyon et, balık,tavuk ve kuru baklagiller, 2 porsiyon süt ve yoğurt grubundan tükettiğinde günlük alması gereken protein miktarını karşılayacaktır. Fakat yoğun şekilde spor faaliyeti yapma durumunda kişinin aldığı günlük besin gereksinimi olan proteini karşılayamayabilir. Çünkü halter ve benzeri spor dallarında fazlaca efor sarf edilmesinden ötürü ihtiyaç normalin iki katı olacaktır ve bunu gıdalardan temin etmek oldukça güç olacaktır. Kaslarınızın gelişmesi ve günden güne güçlenmesi için sporcu besinlerinden Amino Asit kullanımı da yapılabilir. Çünkü nasıl ki vücudun yapı taşı protein ise proteinin yapı taşıda amino asitler. Amino asitler vücutta protein üretimine yardımcı olarak başta kaslar olmak üzere birçok hücrenin gelişimine katkı sağlamaktadır. Protein gibi kendi başına hücre yenileme işlevi de bulunmaktadır. Vücudun kendi ürettiği amino asitler de vardır ama vücudun ihtiyacı olan bazı amino asitleri vücut kendi üretemez ve gıdalardan temin edilmesi gereklidir. Protein içeren her besin maddesi aynı zamanda amino asitte içermektedir. Yani protein bazlı belenen kişi vücudunun ihtiyacı olan amino asit eksikliğini de gidermiş olacaktır. ancak proteinde olduğu gibi sporcular normal beslenmeyle yeterli oranda amino asit alımı yapamayabilirler.


Bu noktada devreye giren besin takviyesi şeklinde kullanıma sunulan Sporcu Besinleri, kişilerin gereksinim duyduğu maddeleri temin etmelerini ve vücut gelişimlerine katkı sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu ek gıdaların vücuda hiçbir zararı yoktur. Tabi ki bilinmeyen bir markanın ürünü olmadığı sürece ve aynı zamanda kullanılması gerekenden çok daha fazla tüketilmediği sürece bir sorun teşkil etmeyecektir. Günlük alınması gereken miktar 2 defa yarım ölçek ise 4 defa yarım ölçek kullanmak kasları çok daha fazla büyütmeyecektir. Dolayısıyla amaca ve ihtiyaca yönelik gerektiği ölçüde kullanılması, önerilen kullanım şekli olmaktadır. Ayrıca merdiven altı ürünlerden kaçınarak, kesinlikle tarafınıza fatura kesebilecek orijinal ürün kullanımı yapmanız gereklidir. Sağlıklı ve fit bir vücut için düzenli olarak antrenman öncesi veya sonrasında kullanabilir, antrenman yapmadığınız dönemde isterseniz kullanmayabilirsiniz. 

Bu haber 1639 defa okundu

DİĞER HABERLER