Öğretmenlere şiddete yönelik yeni düzenleme geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Eğitimde artan şiddet olayları ve son olarak İstanbul’da öğrencisi tarafından saldırıya uğrayarak öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan olayının ardından öğretmenlere şiddete yönelik yeni adımlar atılıyor.

Öğretmenlere şiddete yönelik yeni düzenleme geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde şiddete yönelik yeni düzenlemelerin yolda olduğunu duyurdu. İstanbul Eyüpsultan’da öğrencisi tarafından öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, eğitim camiasına başsağlığı diledi ve ‘Öğretmenlerimize yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz’ dedi. İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla İstanbul Eyüpsultan’da öğrencisi tarafından saldırıya uğrayarak öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan’ın vefatıyla ilgili ailesi, sevenleri, öğrencileri ve tüm eğitim camiasına başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlere yönelik şiddete ilişkin yeni bir düzenlemenin hayata geçirileceği haberini de verdi.

ogretmenlere-siddete-yonelik-yeni-duzenleme-geliyor-cumhurbaskani-erdogan-acikladi.jpg

YENİ DÜZENLEME HAYATA GEÇECEK

Eğitimde artan şiddet olaylarına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda yeni düzenlemenin süratle hayata geçeceğini söyledi. Eğitimcilere yönelik uygulanan şiddete karşı uygulanacak ceza düzenlemesiyle ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Evlatlarımıza katkıları bilgi ve değerler bütünüyle ülkemizin kalkınma mücadelesinde hayati önemde olan öğretmenlerimizi her türlü olumsuzluktan korumak, onlara mesleklerini icra edecekleri rahat ve güvenli ortamı sunmak asli görevimizdir. Ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizi inşa ve ihya eden öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükümet olarak öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz. Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle, öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak. Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek. Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek. Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımızda görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak. Öğretmenlerimiz müsterih olsun. Böylesine önemli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakarca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız. Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum.’ ifadelerine yer verdi.