15 milyon emekliye 3 formülle ara zam düzenlemesi: Kök maaş üzerine seyyanen zam + refah payı ile en düşük maaş 10 bin TL…

16 milyon emeklinin gözü kulağı meclisten gelecek habere çevrildi. Kulislerde konuşulan 3 farklı formül üzerinden en düşük emekli aylığı ne kadar olacak sorusu yanıt buldu. Ankara kulisinden sızan işte o 3 formül…

15 milyon emekliye 3 formülle ara zam düzenlemesi: Kök maaş üzerine seyyanen zam + refah payı ile en düşük maaş 10 bin TL…

Emekli zammı için yürütülen çalışmalarda son düzlüğe gelindi. Artık rakamlar konuşulmaya başlandı. 6 aylık enflasyon verisi üzerinden yapılacak iyileştirmeler ile 2024 Ocak ayı emekli maaşı belli olacak. Emekli için ek iyileştirme çalışmaları yapılan açıklamalarla şekil alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı öncülüğünde hazırlanan taslak üzerinden yakın zamanda üçlü zirve düzenlenecek.

CUMHURBAŞKANI’NDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan geride bıraktığımız hafta ortasında emeklilere seslendi: “Fazla uzamaz. Konu ile ilgili Bakanunn zaten çalışmaları sürdürüyor. 2024’e kalmadan kararı vermiş olacağız” dedi. Ekim ayına sayılı günler kala meclisten konuyla ilgili ilk açıklamanın yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz emekliler için yapılan çalışmalara değinerek ilk kez tarih verdi. Yılmaz sözlerinde şu ifadeleri kullandı: “Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Bu konuda yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz”

BAKAN ŞİMŞEK: “TALİMATI ALDIK, ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

17703968-728xauto.webp

Emeklilier için yapılan maaş düzenlemesinin diğer bir ayağı olan Hazine ve Maliye Bakanı ise konuyla ilgili şu ifadeyi paylaştı: “Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. En düşük emekli maaşı alan emeklilerimizin durumunun iyileştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanımızdan talimat aldık, o çalışmaları yapıyoruz.”

EMEKLİ EK ZAMMI İÇİN KONUŞULAN İŞTE O 3 FORMÜL!

Kulislerde konuşulan üç formülün ilki Temmuz ayı refah payı ile beraber yüzde 25 zam alan her emekliye oransal artış olarak öne sürüldü. İkinci formülde kök maaş üzerinden seyyanen artış fikri öne çıkıyor. Temmuz ayı kök maaş zammı ile beraber emekli aylığı 7.500 TL altı olan emeklileri yakından ilgilendirecek. Seyyanen artış veya kademeli artış fikri öne çıkıyor. Üçüncü ve son formüle göre hazine desteği artırılacak emeklilere iyileştirme yapılarak en düşük maaş 10 bin TL’ye çıkarılacak.