20 yıl sonra bir ilk: İhtiyaçlarını erteleyen üzülecek! Banka kredi faizleri zirveye ulaştı!

Merkez Bankası'nın son olarak aldığı faiz artışı kararı sonrası kredi ve mevduat faizlerini doğrudan etkiledi. Son 20 yıldır görülmeyen yeni rekorlara imza atıldı.

20 yıl sonra bir ilk: İhtiyaçlarını erteleyen üzülecek! Banka kredi faizleri zirveye ulaştı!

İhtiyacını karşılamak için bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi tekliflerini değerlendirmek isteyenler için yeni oranlar belli oldu. Faiz artışı kararı sonrası bankaların sunduğu kredi ve mevduat faizleri son 20 yılın zirvesine ulaştı. İhtiyaç, konut ve araç kredisi çekmek isteyecek bir vatandaş yükselen faiz oranları karşısında zorlanmaya başladı.

Acil nakit ihtiyacını karşılamak isteyecek bir kişi bankaların ihtiyaç kredisi tekliflerine başvuruda bulunduğunda beklemediği faiz oranları ile karşılaşıyor. Haziran ayında %40'ı aşan ihtiyaç kredisi faizleri Eylül ayı başı itibariyle %50'yi aştı. Son 21 yılın rekoru kırıldı. Yıllık tüketici enflasyonu boyu aştı.

SON 3 AYDA REKOR SEVİYELERE ULAŞILDI!

12989030-640x380.webp

Piyasaya yansıyan Merkez Bankası verilerinde 8 Eylül tarihi dikkat çekti. 3 aylık vadeli TL mevduat faizi %40,87'ye ulaştı. Bu son 20 yılın zirvesi anlamına geliyor. Ticari kredilerde de durum farklı değil. Haziran ayında gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrası ticari kredi faizleri %25'e ulaştı. Temmuz ayında gerçekleştirilen toplantıda ise %30'u aştı. Ağustos ayında ticari kredi faizleri %40'a ulaştı.

KREDİ TALEPLERİ GÜNDEN GÜNE ARTTI!

Bankaların tüketici kredi büyüme ivmesinde yükseliş başladı. 8 Eylül tarihinde elde edilen verilerde toplam kredi büyüme ivmesi yüzde 25,68'e ulaştı. Kamu bankalarında bu seviye %5,72 özel bankalarda ise %30,37 olarak paylaşıldı.

ÖZEL BANKALARIN FAİZ ORANLARI!

Yıl içinde sunduğu cazip tekliflerle ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi alımında sunduğu düşük faiz oranları ile dikkat çeken bazı özel bankalarin 18 Eylül tarihi itibariyle hesaplanmış güncel kredi faiz oranları aşağıdaki listeden incelenebilir:

-İş Bankası ihtiyaç kredisi %3,20, Taşıt kredisi %3,49, Konut kredisi %2,85

-ING Bank ihtiyaç kredisi faizi %2,89, Taşıt kredisi %4,99, konut kredisi %2, 94

-Akbank ihtiyaç kredisi faiz oranı %3,64, Taşıt kredisi %3,47, Konut kredisi %2,99