2024 Asgari ücret zammı komisyondan çıktı! Yeni rakamı duyan asgari ücretliler sevinçten uçacak

Asgari ücret zammı son dakika… Yeni rakam komisyondan önce belli oldu. Asgari ücretliler bu rakamı duyunca sevinçten havalara uçacak.

2024 Asgari ücret zammı komisyondan çıktı! Yeni rakamı duyan asgari ücretliler sevinçten uçacak

2024 asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri milyonlarca asgari ücretle çalışan tarafından heyecanla Takip ediliyor. Asgari ücrete zam gelecek mi, gelmeyecek mi, ne kadar zam gelecek tartışmaları devam ederken Az evvel yeni rakam duyuruldu. O isim asgari ücret zammı için açıklama yaptı. Rakamı duyan 8 milyon asgari ücretle çalışan sevinçten adeta havalara uçacak. Peki 2024 yeni asgari ücret ne kadar olacak?

8 milyona yakın asgari ücretle çalışan yeni yıl öncesi “Asgari ücret ne kadar kaç TL” olacak sorusuna yanıt arıyor. Son olarak Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmış ve 8.500 TL olan asgari ücret 11.402 TL'ye yükselmişti. Yeni asgari ücret zammı için Aralık ayının ilk haftasında komisyon toplantıları başlayacak. Uzmanların asgari ücret hesaplamaları ise şimdiden başladı. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2024 Ocak yeni asgari ücret kaç TL olacak? SGK uzmanı Emin Yılmaz olası asgari ücret tahminlerini tek tek açıkladı. İşte 2024'te yeni asgari ücretin geleceği rakam…

asgari-ucret-zammi-1.jpg

ASGARİ ÜCRET ZAMMI YENİ TAHMİNLER AÇIKLANDI

Asgari ücreti milyonlarca çalışan Yeni yılda Asgari ücretin ne kadar kaç TL olacağını merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğiniz günlerde yaptığı açıklama ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının Aralık ayının ilk haftasında başlayacağını duyurdu. Asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarına işçi işveren ve hükümetten 5’er temsilci katılacak. Görüşmelerin yaklaşık 1 ay kadar sürmesi ve aralık ayı sonunda da asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

2024 yeni asgari ücret zammı merakla beklenirken uzmanlardan da asgari ücret tahminleri gelmeye devam ediyor. SGK uzmanı Emin Yılmaz hükümetin olası asgari ücret zammı oranlarını açıkladı.

asgari-ucret-zammi-2.jpg

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 40-50 ARALIĞINDA ZAM BEKLENİYOR

Asgari ücret zammı tahminleri bu defa SGK uzmanı Emin Yılmaz'dan geldi. Hükümetin bu yıl Tek seferlik biraz asgari ücret zammı yapacağını söyleyen Emin Yılmaz, yüzde 40-50 aralığında değişen bir zam oranı beklediklerini dile getirdi. Bu durumda yeni asgari ücret 16 bin TL ile 17.000 TL arasında olacak. Yani 8 milyona yakın Asgari ücretli çalışanın maaşı Ocak 2024 itibariyle 16-17.000 TL bandına yükselecek.

Ancak bu durumda hükümetin işverene de desteğinin olması gerekiyor. O sebeple asgari ücretle çalışan için verilen işveren desteğinin de yılbaşı itibariyle arttırılması bekleniyor.

asgari-ucret-zammi-3.jpg

2024 OCAK ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret zammı için asgari ücret tespit Komisyonu tarihi belli olmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işık Han yaptığı açıklamada komisyonun aralık ayı başından itibaren toplanacağını duyurdu. Yaklaşık bir ay kadar sürmesi beklenen toplantılar sonucunda asgari ücret zammı açıklanacak. Yani Aralık ayının son günlerinde yeni asgari ücretin belli olması bekleniyor.