26 Eylül 2023 Salı gram ve çeyrek altın kaç lira? Altın fiyatları yükseldi mi? İşte güncel rakamlar

Haftanın ikinci iş gününde doların tarihi zirve yapması ile gözler altın piyasasına çevrildi. Peki altın piyasasında son durum nasıl. İşte güncel rakamlar.

26 Eylül 2023 Salı gram ve çeyrek altın kaç lira? Altın fiyatları yükseldi mi? İşte güncel rakamlar

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yılsonuna kadar faiz artırımına gidebileceği beklentisi giderek artarken, banka yetkilileri faiz oranlarının başlangıçta öngörülenden daha uzun bir süre yüksek kalacağını ısrarla belirtiyor. Analistler, Fed'in sıkılaştırıcı para politikasının tam etkisinin henüz ortaya çıkmadığını ve bu hafta açıklanacak verilerin Banka'nın alacağı önlemler konusunda fikir verebileceğini belirtiyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ekonominin göründüğünden daha güçlü olması halinde faiz oranlarının bir miktar artırılması ve uzun bir süre daha yüksek seviyelerde tutulması gerekeceğini vurguladı. Bu açıklama, Fed yetkilileri tarafından dile getirilen ve süregelen şahin eğilimlerle uyumludur.

ALTIN PİYASASINDA ÖNEMLİ GÜNDEM

0x0-altin-fiyatlari-ne-kadar-oldu-18-eylul-2023-gram-altin-ne-kadar-ceyrek-altin-kac-tl-cumhuriyet-altini-kac-lira-1695022544664.jpg

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, faiz oranlarının piyasaların öngördüğünden daha uzun bir süre daha yüksek kalacağına inandığını ifade etti. Faiz oranlarındaki artışa rağmen Goolsbee, ABD ekonomisinin bir resesyondan kaçınma kabiliyeti konusunda iyimserliğini koruyor. Bununla birlikte, ekonomik büyümeyi potansiyel olarak engelleyebilecek çok sayıda riskin varlığını da kabul ediyor.

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, kamu kurumlarını finanse edecek bir tasarının Eylül ayı sonuna kadar onaylanmaması halinde ABD federal hükümetinin kısmi bir kapanma ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Böyle bir kapanma, ülkenin kredi değerlendirmesi üzerinde zararlı bir etki yaratabilir. Moody's, uzun süreli bir kapanmanın hem ABD ekonomisi hem de finansal piyasalar için felaket olacağını vurguluyor. Bu açıklamalar piyasalarda endişe yarattı.

GRAM VE ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

Altın fiyatları, ABD'de tüketici enflasyonu verilerinin açıklanması beklentisiyle dolar ve ABD tahvil getirilerinin yükselmesiyle geriledi. Bu verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl yeni bir faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusunda fikir vermesi bekleniyor.

Bu arada altın piyasasında altın ons başına 1912 dolardan işlem görüyor. Ayrıca altının gram fiyatı 1675 liradan, çeyrek altın ise 2.746 liradan satılıyor.