3 gün içinde başvuranlar büyük karda! Devlet hesaplara 5.097 lira yatırıyor… İşte yapılması gereken basit işlem

Eylül ayı devlet desteğini almak isteyenler için önemli bir uyarı yapıldı. 3 gün içinde başvuranlara PTT üstünden her ay yatacak. İşte destek ödemelerinin detayları.

3 gün içinde başvuranlar büyük karda! Devlet hesaplara 5.097 lira yatırıyor… İşte yapılması gereken basit işlem

Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmak için çalışmalarına devam ediyor. Özellikle vatandaşlar PTT aracılığı ile hesaplarına yatırılan aylık ödemeleri yakından takip ediyor. Ay sonundan önce başvuranlara 5.097 TL yatırılacak.

Yetkililer tarafından önemli bir duyuru yapıldı. Aile Bakanlığı, destek ödemelerinin devlet tarafından doğrudan vatandaşların hesaplarına yapılacağını belirtti. Ödeme tutarı 5.097 TL olarak teyit edildi ve diğer detaylar da açıklandı. Şimdi bu ayrıntılara bakalım.

AİLE BAKANLIĞI’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

1521288.jpg

Aile Bakanlığı geçtiğimiz günlerde hak sahibi vatandaşlara ödemelerin yapılmasına ilişkin bir duyuru yayınladı. Yapılan son açıklamada, ödemelerin ilgili kişilerin hesaplarına başarılı bir şekilde aktarıldığı teyit edildi. Bakanlık, ödeme miktarına ilişkin soruları yanıtlamak üzere aşağıdaki açıklamayı paylaştı:

Evde Bakım Yardımı programı çerçevesine engelli vatandaşlar ve bakıma muhtaç ailelerin hesaplarına bu ay toplamda 2,8 milyar TL yatırıldı. Destek uygulamasından yararlanmakta olan 566 bin vatandaşımız bulunmaktadır. Bakanlık olarak, Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz doğrultusunda, engelli bireylere yönelik sürdürülebilir ve şeffaf sosyal yardımların önemine inanıyoruz. Bu çerçevede geliştirdiğimiz kapsamlı ve hakkaniyetli sosyal hizmet modelleriyle toplumumuzun her ferdine ulaşmayı taahhüt ediyoruz. Vizyonumuz, kimseyi geride bırakmayan bir toplum yaratmaktır. Bu ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyoruz.”

DESTEKLERDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Devlet evde bakım yardımlarını her ayın 15'i ile 30'u arasında düzenli olarak öder. Bu yardımların miktarı asgari ücretteki artışı yansıtacak şekilde ayarlanmaktadır. Bu ödemeler için nasıl başvuruda bulunulacağı ve ödemelerin nasıl alınacağına ilişkin ayrıntılı bilgi bakanlığın resmi internet sitesinde bulunabilir. Devlet, engelli bireylerin evde bakımından sorumlu olan kişilere evde bakım ücreti sağlamaktadır.

Bu yılın ikinci yarısı için ödeme tutarı 5.097 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler PTT aracılığıyla rahatlıkla çekilebilmektedir. Banka hesap bilgilerini e-Devlet üzerinden bildiren bireyler ödemelerini doğrudan bu hesaba alabilmektedir.