7.500 TL’den az emekli maaşı alanlar dikkat! Bu işlemi yapanın maaşı artacak! Ekim ayında yüksek emekli maaşı almak için…

Ekim ayında düşük emekli maaşını yüksekten almak isteyen emekli için uzman isim kritik açıklamalarda bulundu. Emekli aylığını artırabilmenin formülleri tek tek paylaşıldı. İşte detaylar…

7.500 TL’den az emekli maaşı alanlar dikkat! Bu işlemi yapanın maaşı artacak! Ekim ayında yüksek emekli maaşı almak için…

Milyonlarca çalışan emekli olabilmek için SGK tarafından ortaya konan şartları karşılamanın yollarını arıyor ancak bu aşamada bir detay gözden kaçıyor. Fark edilmeyen bu detay emekli maaşı alınmaya başladıktan sonra can sıkıcı olabiliyor.

EYT sistemi ile birlikte çoğu vatandaş erken emekli olabilmenin fırsatını yakaladı. Fakat gözden kaçırılan bir detay vardı. Her ne kadar Bakan Vedat Işıkhan 1 milyonu aşkın kişinin aylıkları bağlandığı ifadesini kullansa da EYT ile emekli olanlar bu durumdan memnun değil. Çoğu EYT'li emekli maaşlarının düşük olduğundan şikayet ediyor.

ASGARİ ÜCRETİN EN AZ 3 KATI DETAYI!

3606060-1200x627.jpg

Emekli aylığı bağlandığı halde çalışma hayatına devam eden bir kişi sosyal güvenlik destek primi kesintisine uğruyor. Bu durum emekli aylığını herhangi bir katkı sunmuyor. EYT'linin emekli aylığına artırabilmesi için asgari ücretin en az 3 katı ya da daha yüksek bir rakamla çalışması gerekiyor.

Emekli olduğu halde çalışmasına devam eden bir kişi brüt ücreti yüksek olmadığında emekli aylığını kestirmesi bir avantaj sağlamıyor. Bu durumda kanunsal bir değişiklik yapılması gerekiyor.

ÇALIŞAN EYT’lİ MAAŞINI YÜKSELTEBİLİR Mİ?

EYT'li olduğu halde çalışmasına devam eden bir kişinin emekli aylığını artırabilmesi mümkün mü? sorusuna yönelik uzman isim şu yanıtı verdi: “Çalışma yaşamı boyunca brüt ücretinin yüksek olması ve bu kişinin olabildiğince uzun süre çalışması gerekiyor. Aylık bağlama oranı çalışılan prim gün sayısına göre belirleniyor."

ÇALIŞIRKEN DÜŞÜK ÜCRET ALAN KİŞİNİN EMEKLİ MAAŞI NASIL ARTAR?

Çalışma hayatı boyunca düşük ücret almış bir kişi emekli aylığını nasıl artırabilir? SGK uzmanı hiç kimsenin bilmediği o kritik detaya dikkat çekerek şu ifadeyi kullandı: “Çalışma yaşamının büyük bir çoğunluğunu düşük ücret alarak geçiren bir işçi son 5 yılı SGK'ya yüksek kazanç olarak bildirdiğinde emekli aylığını yükseltebiliyor.”

ÇALIŞIRKEN YÜKSEK MAAŞ ALANLARIN EĞER BORDROSU DÜŞÜKSE….

Emekli aylığını yüksekten almak isteyen bir kişinin çalışma hayatı boyunca ücretini yüksek alması ve bordroya gerçek tutarın aktarılması gerekiyor. Kazancı bordroda eksik gösterilen her işçi yüksek maaş alıyor olsa da emeklilik döneminde zarara uğruyor. Son yılların primi yüksek olduğunda emekli maaşı da artıyor.