7200 TL ek zam! 16 milyon emekliyi sevindirecek zam onaylandı

16 milyon emekliye 7200 TL ek zam müjdesi verildi. Ocak 2024 emekli zammı son dakika gelişmesi onaylandı.

7200 TL ek zam! 16 milyon emekliyi sevindirecek zam onaylandı

16 milyon emekli Temmuz ayında yetersiz olan zamlar nedeniyle büyük bir maddi sıkıntı yaşıyor. Son dönemlerde emeklinin ek zam beklentileri sık sık dillendiriliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise emeklilere 5.000 TL'lik ikramiye jesti yaptı. Ancak emekli vatandaşların geçim sıkıntısı bu ikramiye ile sona ermedi ve hala ek zam beklentileri devam ediyor. Alım gücü ciddi anlamda düşen emekli vatandaşlar hükümetten bu konuda bir düzenleme talep ediyor. Gelen son dakika haberine göre ise emeklinin yüzü gülecek. Çünkü ara Zam konusunda yeni onay verildi. Peki emekli maaşları ne kadar artacak?

SSK ve bağ-kur emeklisi olan milyonlarca vatandaş Temmuz ayında büyük bir zam şoku yaşadı. Emekli maaşlarına seçim sonrası yüksek zam bekleyen emeklilere %25 oranında bir artış yapıldı. Üstelik bu artışın kök maaş zammı üzerinden yapılması ile birlikte milyonlarca vatandaşın emekli maaşında hiçbir değişiklik yaşanmadı. Bu sebeple de bir süredir emekliden yükselen tepkiler vardı. Her ne kadar 5.000 TL'lik Cumhuriyet ikramiyesi verilmiş olsa da emekliler ciddi bir artış bekliyor. Ocak 2024 emekli zammı ile ilgili yeni gelişmeler Az evvel ajanslara düştü. Emekli maaşlarına yapılacak ek zam oranı netleşti.

emekli-ek-zam-1.jpg

EMEKLİYE 7.200 TL'LİK EK ZAM İDDİASI

Bir süredir emekli maaşı alan vatandaşlar için ek zam iddiaları gündemdeydi. Ajanslara bomba gibi düşen bir habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için zorluğu yaşayan emekli vatandaşlara yeni bir zam yapılması için talimat verdi. Yaklaşan yerel seçimlerde büyük şehirleri kazanmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7200 TL'lik bir zam talimatı verdiği konuşuluyor. Ancak bu konuda henüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan bir açıklama bulunmuyor. Şu anda iki bakanlık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatını yerine getirmek amacıyla bütçe şartlarını zorluyor.

emekli-ek-zam-2.jpg

EMEKLİYE ZAM NE ZAMAN GELECEK?

Emekli zammı konusunda kesin olan bir şey var ki o da Ocak 2024'te emekli maaşlarının değişeceği nokta ocakta emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranında artış yapılması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından şu ana kadar açıklanan 4 aylık veri doğrultusunda emekli maaşlarına yapılacak artış %29'un üstüne çıkmış durumda. Hala açıklanması beklenen 2 aylık veri bulunurken aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan önemli açıklamalarda var. Bakan Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde memur emekli ve asgari ücret zammı için açıklamalarda bulunmuştu.

Emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeye ilişkin konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, vatandaşları rahatlatmak bütçe şartlarını düzeltmek amacıyla ciddi bir düzenleme yapılacağını söylemişti. Bakan Işık Han memur maaşlarına ilişkin yaptığı açıklamada yılbaşında zam oranlarının %50'ye yakın olacağını dile getirmişti. Bu açıklama sonrası emekli maaşlarına da %50 civarında bir zam beklentisi oluştu. Ocak 2024 itibariyle emekliye verilecek kesin zam oranları netleşmiş olacak.