Akaryakıt zammı toplu taşımayı vurdu: 4 ayda yüzde 115 zam geldi!

Brent petrol yükselişe geçtikçe akaryakıt fiyatlarında denge şaşıyor. Araç sahipleri her yeni güne yeni bir zamla uyanırken bu kez toplu taşımada olumsuz olarak etkileniyor. İşte o ilde yapılan %33 zam ile güncel ulaşım fiyatları…

Akaryakıt zammı toplu taşımayı vurdu: 4 ayda yüzde 115 zam geldi!

Dalga dalga yayılan zam haberleri her sektörde farklı bir yansıma ile etkisini gösteriyor. Bu kez toplu taşımaya yeni bir zam yaptıracak liste fiyatları cep yakacak. Diyarbakır'da yaşayan vatandaşları ilgilendirenden haber sosyal medyada paylaşıldığı anda büyük tepki gördü. Diyarbakır'da toplu taşıma kullanılacak olan vatandaşlar artık %33 zamla ceplerini yeniden kontrol edecek. Haziran ayında uygulanan zam ile 6,5 TL olan minibüs ücreti 14 TL'ye yükselmişti. Son 4 ayda yapılan zamlara üçüncü bir artış geldi ve toplamda %115'e ulaşmış oldu.

DİĞER İLLERDE DE GÖRÜLÜR MÜ?

17475388-728xauto.webp

Diyarbakır'da uygulanan yeni zam ile diğer illerde de böyle bir etki görülür mü? sorusu kafa karıştırıyor. Diyarbakır'da Haziran zammı üzerine kademeli olarak tam 3 kez zam gelmiş oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri kooperatifin %50 oranında zam talebini iletmesine karşılık belediye %33 artış yapma kararı aldı.

ULAŞIM ZAMMI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Diyarbakır'da toplu taşıma araçlarını kullanılacak olan vatandaşlar artık 29 Eylül tarih itibariyle yeni rakamlar üzerinden ulaşımını sağlayabilecek. 29 Eylül Cuma günü itibariyle geçerli olacak bu zammın sebebi olarak asgari ücret, akaryakıt ve yedek parçaya gelen zamlar gerekçe gösterildi. Ulaşım ücretlerine zam yapılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine başvuruda bulunulmuştu. Belediye %33 zam yapılmasında karar kıldı.

ULAŞIM FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Diyarbakır'da ulaşıma uygulanan zamlar toplamda 4 ayda %115'e ulaşmış oldu. 6 TL olan minibüs öğrenci ücreti 8 TL olmuştu. 10 TL olan tam ücret ise 14 TL'ye yükselmişti. Belediye ve halk otobüslerinde öğrenciler için bilet fiyatı 6 TL iken tam ücret fiyatı 10 TL olmuştu. Haziran ayında uygulanan zammın ardından tam yolcu ücreti 6,5 TL'den 14 TL'ye çıkarılmış oldu ve bu durum son 4 ayda zam oranını %115'e ulaştırarak yeni bir rekor kırdı.