Altın yükselecek mi düşecek mi? Yıl sonu altın yorumları

Altın yükselecek mi düşecek mi? Yıl sonu altın ne kadar olacak? Yıl sonu altın fiyatları merak ediliyor. Altın ne kadar olacak?

Altın yükselecek mi düşecek mi? Yıl sonu altın yorumları

ABD 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksinin güçlenmesi ons altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. Onstan destek alan gram altın fiyatı da değişimlerden etkileniyor. Altın piyasasında ABD'den gelen veriler belirleyici olurken, gram altın yatırımcısı gözünü 19-20 Eylül tarihlerinde açıklanacak olan Fed faiz kararına çevirdi.

Altın fiyatları, Fed merkezli dalgalanmalarını sürdürüyor. ABD kaynaklı haber akışlarıyla Ağustos ayı sonunda baskı yiyen ons altın, eylül ayına girmeden psikolojik destek bandını kırdı. Ons altın uluslararası piyasalarda 1.900 dolar seviyelerinin üstünde işlem görürken, gram altın fiyatı da 1650 TL seviyesinde seyrediyor. Peki altın fiyatları yıl sonuna kadar nasıl bir seyir izleyecek? Alım-satım fırsatları neler? İşte haberin detayları...

İSLAM MEMİŞ'TEN DİKKAT ÇEKEN ALTIN FİYATLARI ANALİZİ

Gram altın, çeyrek altın, 22 ayar bilezik altın ve Cumhuriyet altını fiyatı Kapalıçarşı'da en çok takip edilenler arasına girerken, öte yandan yatırımcısı tarafından da 'Altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi?' sorusu gündemde tazeliğini koruyor. Altın fiyatları hakkındaki beklentilerini Sabah.com.tr'ye açıklayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 'Göz önünde bulundurulmalı' diyerek o seviyelere dikkat çekti. Uzman isimden dikkat çeken altın fiyatları analizi:

ALTINDA FED BASKISI

Altın fiyatları, ons ve gram tarafında kısa vade için baskı altında kalmaya devam ediyor. Fed'in faiz artırma beklentisi burada önemli bir etkiye neden oluyor. Uluslararası piyasalarda dolar endeksi yükseldi. 105 seviyesine yaklaştı. Doların uluslararası piyasalarda değer artışına devam etmesi dolar karşısındaki bütün yatırım araçlarını negatif yönde etkiledi. Bu baskılanmanın uzun süreceğini tahmin etmiyorum.

ALIM FIRSATLARI

Özellikle elinde dolar bulunduran yatırımcısının da kısa vade için bu düşüşleri değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü ekim ayı itibariyle 2000 dolar seviyesi üzerinde hızlı ataklar görebiliriz. Altın fiyatlarındaki bu gerileme iyi bir alım fırsatı sunuyor yatırımcılara.

'ONS TARAFINDAKİ GERİLEMELER DEĞERLENDİRİLMELİ'

Yıl sonuna kadar ons altın fiyatında 2080 dolar seviyesine kadar bir toparlanma söz konusu olabilir. Altın almak isteyen yatırımcısının ons altın tarafında yaşanan bu gerilemeyi göz önünde bulundurması gerekiyor. Ancak 2-3 hafta bu baskılanma süreci devam edecek gibi görünüyor.

Gram altın/TL fiyatında yine resmi kur tarafı ile serbest piyasalar tarafında 40 liralık bir makas aralığı var. Kota sınırlamasından dolayı gram altın/TL fiyatı serbest piyasalarda 40 lira olan makas farkını korumaya devam edecek. Bu fark zaman zaman 50-60 TL'yi de bulabiliyor. Vatandaşlar resmi kur tarafında gram altın fiyatını 1650 TL seviyesinde görüyor. Ancak serbest piyasalarda 1700 lira seviyesinde bir gram altın var.

UZMAN İSİMDEN 2024 YILI ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ

Gram altın tarafında çok iyi alım fırsatları var şu anda. Dün OVP açıklandı. Bu yıl sonuna kadar 29,90 TL'ye tekabül eden bir dolar kuru var. 2024 yılı için de 36,80 TL dolar kuru tahminleri var. Bu durum da gram altın tarafında 2024 yılı için 2300-2500 TL aralığında bir fiyata tekabül ediyor. 2024 yılın hazırlık yapan yatırımcısının şimdiden elini çabuk tutması lazım. Yıl sonuna kadar gram altın/TL fiyatında 1880 lira seviyesini beklemeye devam ediyorum.