Asgari ücretli yıkılacak! Açıklama yapıldı “ZAM YOK”

Temmuz 2024 emekli maaş zammı için geri sayım sürerken Asgari ücretle çalışanlara kötü haber geldi. O zaman isim canlı yayında açıkladı. Asgari ücretliye temmuzda zam yok.

Asgari ücretli yıkılacak! Açıklama yapıldı “ZAM YOK”

Asgari ücretli yıkılacak! Açıklama yapıldı “ZAM YOK”!

2024 Temmuz ayı emekli maaş zammı için artık 15 gün gibi kısa bir süre kaldı. Ancak asgari ücretle çalışanlar da Temmuz ayında zam bekliyor. Milyonların gözü kulağı hükümetten yapılacak açıklamalara çevrildi. Milyonlarca çalışan, temmuzda asgari ücrete zam gelecek mi gelmeyecek mi sorusuna yanıt ararken kötü haber verildi. Emekliye zam var ancak asgari ücrete yok. SGK uzmanı Özgür Erdursun, katıldığı canlı yayında Kara haberi verirken detayları da açıkladı.

Temmuz ayında Türkiye'deki milyonlarca emekli ve asgari ücretli çalışan, enflasyon oranlarına bağlı olarak zamlarını dört gözle bekliyor. SGK uzmanı Özgür Erdursun, son enflasyon verileri ve beklentileri doğrultusunda yeni zam oranlarını değerlendirdi.

EMEKLİ ZAMMI DETAYLARI

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri: İlk beş aylık enflasyon oranı %22,72 olarak gerçekleşti. Haziran ayı için beklenen enflasyon oranı ile birlikte, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz ayında yaklaşık %25,8 oranında bir zam yapılması öngörülüyor.

Memur Emeklileri: Memurlar için ilk beş ayın enflasyon farkı %6,72 olarak hesaplandı ve toplu sözleşme zammıyla birleştirildiğinde %17,4 zam kesinleşti. Haziran ayı enflasyon tahmini ile birlikte, memur ve memur emeklilerine yapılacak toplam zam oranının %20,8 olacağı tahmin ediliyor.

ASGARİ ÜCRET VE ENFLASYON FARKI

2023 yılının başında 17,002 TL olarak belirlenen asgari ücret, yılın ilk yarısındaki enflasyon oranlarına göre eridi ve alım gücü 12,614 TL'ye düştü. Erdursun, asgari ücretlilerin de enflasyondan kaynaklanan kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ancak, Temmuz ayında asgari ücretlilere yapılabilecek zam konusunda bir belirsizlik söz konusu.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR ZAM BEKLİYOR

8 milyondan fazla Asgari ücretli çalışan vatandaş ise Temmuz ayında ara zam bekliyor. Ekonomik anlamda ciddi bir geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretliler, hükümetin bu konuya bir çözüm bulmasını ve maaşların iyileştirilmesini talep ediyor. Fakat şu ana kadar hükümetten yapılan açıklamalar olumsuz yönde.