Bağkurlu emekliye 5 yıl erken emeklilik müjdesi: Küçük esnafa erken emeklilik düzenlemesi geliyor!

Milyonlarca Bağkurlu çalışanın kaderini etkileyecek o çalışma 1 Ekim tarihinde başlayacak! Yıllardır mağduriyete uğrayan Bağkurlular yeni dönemde SGK’lı emeklinin şartları ile eşitlenecek. Kritik gelişmeye dair merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Bağkurlu emekliye 5 yıl erken emeklilik müjdesi: Küçük esnafa erken emeklilik düzenlemesi geliyor!

1 Ekim’de açılacak meclisin ilk konusu emekliler olacak. Bağkurlu olarak hizmet veren yüzlerce çalışan 9 bin prim ödemek yerine 7 bin 200 prim ödeyerek erken emekli olabilecek. Bağkurlu çalışanın emeklilik sürecini önemli ölçüde etkileyecek olan bu gelişmeye dair detaylar ortaya çıktı. Eğer yeni düzenleme meclisten geçerse Bağkurlu emekli SGK’lı çalışana eşit hale gelecek.

Bağkurlu esnaf bu sayede 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

YENİ DÜZENLEME YASA İLE ONAYLANIRSA NE DEĞİŞECEK?

2222-21.jpg

Düzenlemeye dair paylaşılan bilgilerde 10 ve altında personel çalıştıran işletme detayına yer verildi. Bu şartı karşılayan tüm Bağkurlular artık 1800 gün daha az prim ödeme yaparak 5 yıl erken emekli olabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın sözlerinde dile getirdiği bu konu 1 milyon esnaf ve tüccarı kapsayacak. Bağkurlu emekli için uygulanacak prim reformu ile emekli aylıkları da yüzde 20 oranında artış yaşayacak.

BAĞKURLU ÇALIŞAN 1800 GÜN PRİM FARKINDAN FAYDALANACAK!

Mecliste yapılacak görüşmeler ile 4A statüsünde bulunan işçiler çalışma hayatları ve sosyal güvencilerininde önemli bir değişim yaşayacak. 4A’lı işçi ile 4C’li memurlar için 7 bin 200, 4B’li işverenler ise 9 bin olarak ödeme yapıyor.Bakanlığın küçük esnafı destekleyen bu modeli ile az primle daha erken emekli olunabilecek.

Düzenleme sonrası iki farklı sigorta kolunda hizmet veren milyonlarca çalışanın 1800 günlük prim farkı ortadan kalkmış olacak. Güncel sistemde SGK’lı bir işçinin emeklilik tarihi ilk işe girişi olarak dikkate alınırken Bağkurlu bir kişi fiilen ödenen güne göre emekli olabiliyor.