Banka faizi 3’ün altına düşürdü! Vatandaş soluğu şubelerde aldı… 800 bin liralık konut kredisi bu taksitlerle veriliyor

Konut kredisi için Akbank'ı tercih edenlerin ödeyecekleri kredi masrafları belli oldu. Banka faizleri 3’ün altın düşürünce ilgi odağı oldu. İşte detaylar.

Banka faizi 3’ün altına düşürdü! Vatandaş soluğu şubelerde aldı… 800 bin liralık konut kredisi bu taksitlerle veriliyor

Türkiye'de ev sahibi olmak için bankalardan finansman sağlamak isteyen pek çok kişi, karşılaşacakları masraflardan endişe duyuyor. Son dönemde kredi faiz oranlarında yaşanan artış, ev sahibi olmayı giderek zorlaştırıyor. Eskiden konut kredisi almak makul maliyetler getirirken, şimdi bu maliyetler yerini fahiş aylık taksitlere bıraktı ve konut kredilerinin amacını tamamen değiştirdi.

Konut kredisi almak isteyen bireyler, bankalara başvurduklarında genellikle sınırlamalarla karşılaşmaktadır. Bunun başlıca nedeni, ortaya çıkan aylık taksitlerin aylık gelirlerini aşabilmesidir. Sonuç olarak, insanlar artık aşırı yüksek kredi limitlerini tercih etmekten kaçınma eğilimindedir. Bunun yerine, önemli miktarda birikime sahip olanlar konut kredisi alarak aradaki açığı kapatabiliyor. Örneğin, 4 milyon TL değerinde bir konut satın almak isteyen kişiler, 3,2 milyon TL'lik bir ilk ödeme yapmayı ve geri kalan 800 bin TL'lik kısım için, ciddi bir çaba gerektirse de, konut kredisi kullanmayı tercih edebilirler.

AKBANK KONUT KREDİSİYLE EV SAHİBİ OLUN

3-farkli-pakette-dusuk-faizli-konut-kredisi-geliyor-069-079-089-099-faizle-vatandasa-saglanacak-woa4.webp

Akbank, belirli koşulları yerine getirmeleri halinde müşterilerinin ev sahibi olma yolculuğunda onlara yardımcı olmayı taahhüt ediyor. Ev sahibi olmak isteyenler, konut kredisi masraflarını üstlenmek koşuluyla Akbank'tan finansal destek alabiliyor.

Akbank'ın konut kredisi kampanyası kapsamında müşteriler aylık yüzde 2,99 gibi rekabetçi bir faiz oranından yararlanabiliyor. Ancak Akbank'ın konut kredisi maliyetlerinin diğer özel bankalara kıyasla düşük olmasına rağmen yine de birçok vatandaş için ödenebilirlik açısından zorluk yaratabileceğini belirtelim. Akbank'tan konut kredisi kullanıldığında, banka satın alınan konut üzerine ipotek koyarak krediyi teminat altına almaktadır.

800 BİN TL İÇİN ÖDENECEK TAKSİTLER

Akbank geçtiğimiz günlerde konut kredisi maliyet tablosunu yayınlayarak potansiyel müşteriler için önemli bilgiler sundu. Örneğin 120 ay vade ve 800.000 TL konut kredisi kullanmak isteyenlerin bankaya aylık 24.638,13 TL taksit ödemesi gerekecek. Ancak bu taksitin vatandaşların çoğunluğunun aylık gelirini aşabileceği ifade ediliyor.