Bu kış doğalgaz kısılacak, ışıklar kapanacak: Elektrik ve doğalgaza okkalı zam geliyor!

Kara kış gelmeden kara haber geldi. 1 Ekim tarihi itibariyle elektrik ve doğalgaz tarifelerine okkalı bir zam geliyor. Kaynaklardan aktarılan bilgiye göre EPDK ile BOTAŞ yeni aya özel tarife zammını vatandaşla paylaşacak.

Bu kış doğalgaz kısılacak, ışıklar kapanacak: Elektrik ve doğalgaza okkalı zam geliyor!

Uzun süredir doğalgaz desteği ile birlikte ödenen faturalar bütçede ek külfeti azaltıyor. Hükümetin sunduğu bu teklif pek çok ailenin ay sonunu getirmesini mümkün hale getiriyordu. Kaynaklardan aktarılan bilgiye göre önümüzdeki hafta itibariyle BOTAŞ doğalgaza yeniden zam uygulayacak.

Ev tipi ve iş yerinde kullanılan doğalgaz tarifelerine yönelik uygulanacak zamma yönelik çift haneli bir rakam konuşulduğu ifade ediliyor. Ancak konuyla ilgili yeni bir açıklama bulunmuyor. 1 Ekim tarihinde olası bir doğalgaz zammına yönelik ortaya atılan iddianın gölgesinde elektrik tarifelerine de zam yapılacağı iddia edildi. EPDK tarafından 1 Ekim tarihi itibariyle elektriğe %30 oranında zam geleceği söyleniyor.

EPDK KARARINI VERDİ, ORTALIK YIKILDI!

EPDK 21 Eylül Perşembe günü olağan toplantısını gerçekleştirdi. BOTAŞ’a doğalgaz borcu biriken 3 farklı şehir içi dağıtım şirketinin durumu ele alındı. Toplantı sırasında doğalgaz sektöründe dengeleri sarsacak bir karar paylaşıldı. Çorlu, Kahramanmaraş ve İnegöl'de şehir içi doğalgaz dağıtımı yapan Çordaş, Armadaş, İngaz’ın Botaş'a olan bir süredir birikmiş doğalgaz borçlarının ödenmesi için 26 Eylül Salı gününe süre verildi. Bu 3 şirketin iddia edilene göre Botaş'a milyonlarca lira borcu bulunuyor. Bugün doğalgaz dağıtım şirketlerinden konu ile ilgili tahsil edilmek üzere hukuki yollara başvurduğu ifade ediliyor.

DOĞALGAZA ÇİFT HANELİ ZAM!

mjfbg5nmcumaymys7x4qbq.webp

Doğalgaz ve elektrik zammı ile ilgili Halk TV yazarı Olcay Aydilek, 1 Ekim tarihine işaret ederek şu ifadeyi paylaştı: “Sektöre göre gerek elektrik gerekse de doğalgazda belirli bir miktar zamma gereksinim var. Elektrik şirketleri enerji yönetimine %20 ile 30 aralığında zammın gerekli olduğu mesajını iletiyor. Ankara'da doğalgaza çift haneli zam konuşuluyor.”