Bu kış kemer sıkma politikası ilk evlerde başlayacak: Yeni ayda elektrik faturaları can yakacak!

Son dönemlerde can sıkıcı hale gelen peş peşe zamlar yeni ayda da vatandaşın peşini bırakmayacak. Sektör temsilcilerinden sızdırılan bilgiye göre Ekim ayı itibariyle elektrik faturalarında yeni bir zam uygulanacak. Konu ile ilgili merak edilen tüm detayla

Bu kış kemer sıkma politikası ilk evlerde başlayacak: Yeni ayda elektrik faturaları can yakacak!

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde kademeli olarak ev faturalarında yükseliş dönemi başlayacak. Kaynaklardan sızdırılan bilgiye göre elektrik fatura tarifelerinde yeni bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmaya göre elektrik zam oranları %30'a yakın yükselecek.

ELEKTRİĞE NE KADAR ZAM GELECEK?

Hükümet cephesinde konu ile ilgili henüz açıklama yapılmadı. Sızdırılan bilginin detaylarında 1 Ekim tarihine dikkat çekildi. Paylaşılan bilgiye göre 1 Ekim tarihinde elektriğe %20 ile %30 arasında değişen bir zam gelmesi bekleniyor. Vatandaşın kemer sıkma politikasını ilk olarak evlerde uygulamaya başlayacağı bu yeni dönem aylık fatura bedelini nasıl yansıyacak? Henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

4 KİŞİLİK AİLENİN ELEKTRİK KULLANIM BEDELİ CEPLERİ YAKTI!

188918.jpg

Ev içi ekonomiyi derinden sarsan fatura maliyetlerini yükselten zamlar yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı. Son olarak genel seçimlerin yapıldığı dönemde %3.9 oranında minimum bir artışla yükselen elektrik faturaları kaynaklardan aktarılan bilgiye göre 1 Ekim tarihi itibariyle yeniden zamlanacak. Ağustos 2019 yılında %23 zamlanan elektrik aradan bir yıl geçtikten sonra %14.9 oranında yeniden zamlandı. 2021 yılında %28.99 zam sonrası 100 TL'yi aşan fatura bedeli Ağustos 2022'de %57.9'luk artış sonrası 300 TL'ye ulaştı.

SON ELEKTRİK ZAMMI %50’Yİ AŞTI!

4 kişilik bir ailenin kullandığı elektrik masrafı ay sonunda faturaya 325 ile 370 TL arasında farkla yansıyor. Evdeki elektrikli cihazların kullanım oranına göre bu oran daha da artabiliyor. Geçtiğimiz yıl uygulanan %50'nin üzerindeki artış ile fahiş rakama ulaşan elektrik faturaları bu yıl ilk kez Ekim ayı itibariyle yeniden zamlanması bekleniyor.