Cumhurbaşkanı kabineyi topladı: Emekliler için süreç başladı! “Önce ikramiye sonra zam”

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde bugün 15.00'da bir araya geldi. Kabinede konuşulacak ve çalışmaları başlatılacak ilk konu emeklilerde emekli için ara zam gelecek mi sorusuydu. İşte merak edilen o detaylar…

Cumhurbaşkanı kabineyi topladı: Emekliler için süreç başladı! “Önce ikramiye sonra zam”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilik ikramiyesi ve emekliye ara zam konusunu değerlendirmesi beklenen kabine toplantısı bugün gerçekleşti. 3 haftalık aradan sonra toplanan kabinede ilk konu emekli maaş düzenlemeleriydi.

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş toplantı öncesinde “Emeklilere %50 artış yaşanacağını düşünmekteyim” demiş ve şu sözleri eklemişti: “Refah payı eklendiğinde 7.500 TL olan en düşük emekli maaşı 11.250 TL seviyesine ulaşacak. En düşük memur emeklisi maaşı 9.876 TL'den 14.814 TL seviyesine gelecektir.”

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

kabine.webp

Bir önceki Kabine Toplantısına yönelik Başkan Erdoğan “Emeklilerle ilgili Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zam gelirken emeklilerimize bir şeyin gelmemesi mümkün değil” demişti. Kabine toplantısı sonrası henüz yetkili merciden açıklama gelmedi. Gözler piyasalarda emekli maaşına yönelik uzmanların tahminlerine çevrildi. Emeklilere ek zam uygulanacak mı?

EMEKLİYE ARA ZAM VAR MI? “ÖNCE İKRAMİYE SONRA ZAM”

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş “Yoğun bir talep var. En düşük maaş alan emeklinin yaklaşık %60'ını oluşturan bir kesim bulunuyor. Bu talebin karşılanabilmesi için bütçede sapmalara yol açmak gerekiyor. Bence 29 Ekim'de Cumhuriyetin 100.yılına özel emeklilere ikramiye verilecek. Esas artış ise Ocak ayına ertelenecek.

Ara dönemde en düşük emekli maaşı 10.000 TL olsa dahi yılbaşında yeniden maaşlara artış yapma ihtimali oluşacak. Bu durumda en düşük emekli maaşının 15.000 TL seviyesine gelmesi gerekecek. Bu bütçede çok karşılık bulmayacak bir rakam. Bu nedenle önce ikramiye verilecek yeni yılda ise zam uygulanacak” diyerek sözlerini tamamladı.