Dolar 40 TL’yi geçecek! TCBM dolar borcu olanlara kara haberi verdi

Dolar borcu olanlara kötü haber geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Dolar tahminleri güncellendi. Dolar 40 TL'nin üstüne çıkacak. Rekor tarihi de belli oldu.

Dolar 40 TL’yi geçecek! TCBM dolar borcu olanlara kara haberi verdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kasım ayı piyasa katılımcı anketini Geçtiğimiz günlerde açıkladı. Merkez Bankası'nın yaptığı anket kapsamında Dolar tahminleri ortaya çıktı. Enflasyon tahmini düşüren Merkez Bankası Dolar TL tahmini olarak 40 tl'yi açıkladı. Merkez Bankası'nın bu açıklaması sonrası piyasalarda yangın yerine döndü. Dolar borcu olanlar dikkat, Yeni yılda Dolar kuru 40 TL'nin üstüne çıkacak. Borcunuzu kapatmak için bu son fırsat.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasa katılımcı anketi Geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Anket sonuçlarını kamuoyuna duyuran Merkez Bankası dolar borcu olanlara kötü haberi verdi. Her ne kadar kasım ayı piyasa katılımcı anketinde enflasyon gerilese de dolar kuru yükseldi. Uzmanlardan da dolar borcu olan vatandaş için uyarı geldi. Eğer dolar ile borçlandıysanız elinizi çabuk tutun. Çünkü yeni yılda Dolar kuru 40 TL'yi aşacak. İşte dolar borcu olanlar için korkutan senaryo…

DOLAR KURU 40 TL'NİN ÜSTÜNE ÇIKACAK

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kasım ayı piyasa katılımcı anketi sonuçları yayınlandı. Buna göre bir önceki ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentisi %45,28 iken yeni ankette %43.94 oldu. Anket sonuçlarına göre 24 aylık TÜFE beklentisinde de düşüş yaşandı. 24 aylık TÜFE beklentisi önceki dönemde %25,82 iken yeni anket Döneminde ise %25,09'a geriledi.

Merkez Bankası piyasa katılımcı anketinde yıl sonu enflasyon tahminleri de düştü. Daha önce %68 olarak açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini bu defa %67,59'a geriledi.

Döviz kuru beklentisi ile ilgili de açıklama yapan Merkez Bankası Bir önceki beklentisini 30.05 olarak açıklamıştı. Ancak yeni anket sonucunda Dolar kuru beklentisi 30 TL olarak açıklandı. 12 ay sonrası için Dolar kuru tahmini ise korkuttu. Dolar kurunun 12 ay sonra 40 tl'ye dayanması bekleniyor.

dolar-40-tl.jpg

UZMANLARDAN UYARI GELDİ

Merkez Bankası piyasa katılınca anketi sonuçlarının yayınlanması ile birlikte uzmanlardan da döviz kuruna ilişkin uyarı geldi. Özellikle dolar borcu olanların bir an önce kapatması gerektiğine dikkat çeken Uzmanlar elinde doları olanların ise beklemeleri gerektiğini dile getirdi. Dolar kurunda beklentinin yüksek olduğunu da söyleyen Uzmanlar, hala doların gerçek değerine ulaşmadığını yatırımcının ülkeye gelmesi için de Bu değerin yakalanması gerektiğini savundu.