Dolar yükselecek mi düşecek mi yıl sonu dolar tahmini

Dolar yükselecek mi düşecek mi? Yıl sonu dolar tahmini ne kadar olacak? Dolar artar mı azalır mı. İşte uzmanından dolar yorumu.

Dolar yükselecek mi düşecek mi yıl sonu dolar tahmini

Dolar yatırımı yapan vatandaşlar döviz fiyatlarını yakından takip ediyor. Bugün faiz kararının açıklanmasının ardından dolar fiyatının düşmesiyle beraber ise Dolar tekrar yükselir mi? Dolar yükselecek mi? soruları gündeme geldi.

Faiz oranının açıklanmasının ardından dolarda gerçekleşen düşüş ile beraber Dolar tekrar yükselir mi? Dolar yükselecek mi? soruları aratıldı. Dolar yatırımı yapan vatandaşlar döviz kurunu yakından takip ediyor. Peki, Dolar tekrar yükselir mi? Dolar yükselecek mi?

DOLAR YÜKSELİR Mİ?

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 17,5'ten yüzde 25'e çıkarmasının ardından, dolarda yaklaşık 70 kuruşluk bir gerileme oldu. Karar öncesi 27,22 seviyesinde bulunan dolar, karar sonrası 26,45'e kadar düştü. Daha sonra bir miktar yükselişe geçen kur, 26,70 seviyelerinde dengelendi.

KUR 26,45'İ GÖRDÜ

Karar öncesi 27,22'den işlem gören kur, kararla birlikte 26,45'e kadar geriledi. Daha sonra bir miktar yükselişe geçen kur, 26,70 seviyelerinde dengelendi.

EURO VE ALTIN DA DÜŞTÜ

Karar öncesi 29,67 seviyesinde bulunan euro kararla birlikte 28,90'a kadar gerilerken, altının gram fiyatı ise 1.679'dan 1.639'a düştü.

Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan başkanlığında üst üste üçüncü kez faiz yükseltti. Haziran ayında faizi yüzde 8,5'ten yüzde 15'e çıkaran Merkez, temmuzda ise faizi yüzde 15'ten yüzde 17,5'e çıkarmıştı. Bu ay piyasa beklentilerinin de üzerinde bir artışa giden Merkez, faizi 750 baz puan artırdı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,5'ten yüzde 25 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir." denildi.

Merkez'den yapılan açıklamanın devamı şöyle:

"Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

"GÖSTERGELER ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞİN SÜRDÜĞÜNE İŞARET EDİYOR"

Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu'ndaki tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir.

"FAİZ, ENFLASYONU YÜZDE 5 HEDEFİNE ULAŞTIRACAK ŞEKİLDE BELİRLENECEK"

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır. Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

"SADELEŞME SÜRECİ, KADEMELİ OLARAK DEVAM EDECEK"

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir.

"GÖSTERGELER YAKINDAN TAKİP EDİLECEK"

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Yıl sonu dolar tahmini!

Ekonomistin katılım sağladığı 2023 sonu dolar/TL kuru anketinde ise medyan tahmin 29,4400, ortalama tahmin ise 29,7400 oldu. Kur için en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla 31,0800 ve 29,0000 olarak gerçekleşti. Geçen ayki ankette medyan beklenti 29,8800 seviyesinde oluşurken; en yüksek tahmin 31,0500, en düşük tahmin ise 27,5700 olmuştu.