Dolardan yeni rekor… Euro kaç TL oldu? 26 Eylül 2023 Salı döviz fiyatlarında son durum

Dolar az da olsa yükselişine bugün de devam etti ve tarihi zirvede işlem gördü. Son gelişmeler ve dolar euronun son durumu haberimizde.

Dolardan yeni rekor… Euro kaç TL oldu? 26 Eylül 2023 Salı döviz fiyatlarında son durum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankacıları tarafından hesaplanan ilk verilere göre, net rezervler geçen hafta 6 milyar doların üzerinde artarken, toplam rezervler yaklaşık 4 milyar dolar arttı. Sonuç olarak, net uluslararası rezervler 24 milyar dolara ulaşırken, brüt rezervler yaklaşık 125,5 milyar dolara yükseldi. Ayrıca, Borsa İstanbul Ağustos ayında işlenmemiş altın ithalatına uygulanan kotanın bazı işlenmemiş altın ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletildiğini açıkladı.

TCMB geçen hafta politika faizini yüzde 30'a yükseltti ve Cumhurbaşkanı'nın desteğini ifade etmesinin ardından başlayan sıkılaştırma önlemlerinin devam edeceğini belirtti. Banka enflasyonla mücadele konusunda kararlı. TCMB'nin dört toplantıda toplam 2.150 baz puan faiz artırmış olması dikkat çekicidir. İşte güncel döviz rakamları.

26 EYLÜL 2023 1 DOLAR KAÇ LİRA?

kapak-133954.jpg

USD/TRY kuru PPK toplantısı öncesinde yatırımcıların faiz artırımı beklentisiyle 27 seviyesinin altına gerilemişti. Ancak bu düşüş kısa sürdü ve kur PPK toplantısının ardından tırmanışa geçti. Bu sabah Dolar/TL 27,23 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bu veri, Türk lirasının yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 31,3 gibi önemli bir değer kaybı yaşadığını ortaya koyuyor.

Ayrıca, döviz kuru üzerindeki kontrolün gevşetildiği Haziran ayından bu yana TL yüzde 23,9 oranında değer kaybetti. Buna ek olarak, Avro/TL şu anda 28,81'den işlem görmektedir.

YATIRIMCILARLA ÖNEMLİ TOPLANTI

S&P Global Ratings tarafından Cuma günü açıklanacak olan Türkiye'nin kredi notu güncellemesi bu hafta piyasalar açısından önemli bir gelişme. Halihazırda Türkiye'nin kredi notu B seviyesinde ve son depremin ardından negatif görünümde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta, ekonomik programın kilit isimlerinden Şimşek, New York'taki yatırımcı toplantıları sırasında yeni yönetimin hedeflerini ve yol haritasını özetledi. Bu toplantıların Türkiye'ye fon çekerek ekonomik büyümeyi hızlandırması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), KKO'nun boyutunu azaltmak amacıyla geçtiğimiz ay bankalar için bir hedef belirledi. Bunun sonucunda, Para Politikası Kurulu (PPK) nezdinde standart TL mevduatlar için aylık artış hedefi yüzde 2,5'e yükseltildi.