E-devletinizi kontrol edin: SGK kaydında o ifade geçen az primle erken emekli olabilecek!

SGK uzmanı Özgür Erdursun çalışanlara seslenerek e-devlet hesabı üzerinde bu detayı fark edenler için düşük primle emekli olabilmenin formülünü paylaştı. İşte merak edilen o detay…

E-devletinizi kontrol edin: SGK kaydında o ifade geçen az primle erken emekli olabilecek!

4A ve 4B üzerinden sigortalılığı bulunan tüm vatandaşları eşitleyecek o yasa sonunda meclisten geçmeye hazırlanıyor. 1 Ekim tarihinde açılacak mecliste görüşülmesi beklenen Bağ-kur'lu emeklinin düşük prim ile emekli olabilmesi konusu yeniden gündeme getirildi. SGK uzmanı Özgür Erdursun e-devlet sistemi üzerinden SGK dökümüne baktığında 4B ifadesini gören tüm Bağkurlular için yapılacak iyileştirme ile 9000 gün prim yerine 7200 gün prim ödeyerek emekli olabileceği detayını müjdeledi.

O MÜJDELİ HABER 1 EKİMDE GELİYOR!

“1 Ekim tarihinde mecliste Bağ-kur'lular için önemli bir yasal düzenleme yapılacak” diyen Özgür Erdursun SGK'lı emekli ile Bağkurlunun eşitleneceği o kanuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdursun Bağ-kur prim gün sayısının 7.200'e düşürüleceği haberlerinin günden güne kuvvetlendiğini ifade ederek meclisten olumlu bir yanıt çıkmasını beklediğini de sözlerine ilave etti.

PRİM İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

650x344-ne-zaman-emekli-olurum-emeklilik-yasi-hesaplama-2020-k1-1586962345292.jpg

Uzman ismin Bağ-kurlu diyerek adlandırdığı o kesim şirket ortakları, basit usul işletmeler, şahıs işletmeleri, yurtdışı borçlanması yapanlar ile isteğe bağlı prim ödeyenleri kapsıyor. Son 1260 günden daha fazla sigorta primi Bağ-kur'lu olan herkes bu faydadan yararlanacak mı? konu ile ilgili herhangi bir bilgi bilinmiyor. Fakat yasanın teklifte meclise geçiş yaptığı anda detayların gün yüzüne çıkacağı biliniyor.

BAĞKURLU KADIN VE ERKEK AYNI MI OLACAK?

Bağ-kurlu bir erkek 9000 gün primle emekli olabiliyor. Prim günü eğer 7200 güne düşerse aynı hesaplama ile 7200 günle emekli olabilen bir kadının emeklilik hakkı 5400 gün prime mi düşecek? konusu da henüz muallakta… Ekim ayında yapılacak görüşmeler doğrultusunda hem prim yasasının kanundan geçmesi hem de akılları karıştıran detayların netleşmesi bekleniyor.