Elektrik desteği güncellendi: PTT’ye faturasıyla giden 225 lira kar ediyor! E-devlet’ten hemen başvurun

Elektrik yardımı için fatura ödeme ekranı erişime açıldı. Evine fatura gelen milyonlarca kişi için heyecan verici haber. Artık faturanızı PTT'den ödeyebilirsiniz!

Elektrik desteği güncellendi: PTT’ye faturasıyla giden 225 lira kar ediyor! E-devlet’ten hemen başvurun

Devlet, dar gelirli vatandaşlara aylık 225 TL tutarında fatura desteği ödemesi sağlayarak yardımcı olmak için devreye girdi. Peki bu destek ödemeleri nasıl veriliyor, kimler bu destekten yararlanabiliyor? İşte detaylar.

Ödeme sürecini kolaylaştırmak için iki uygun seçenek mevcuttur. İlk olarak, ödemeler fatura ve geçerli bir kimlik belgesi ibraz edilerek en yakın PTT şubesinden yapılabilir. Alternatif olarak, e-Devlet elektrik yardımı ödeme sayfası üzerinden online ödeme yapılabilirsiniz. Şimdi bu destek ödemesinin detaylarına bakalım.

ELEKTRİK DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belirli yardımları alabilmek için yerine getirilmesi gereken koşulların bir listesini yayınladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca açıklanmış olan listede bulunan koşullar şunlardır:

1. Hanelerin 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında düzenli sosyal yardım almaya hak kazanma kararlarının devam ediyor olması.

2. Tıbbi cihaz elektrik tüketim desteği bileşeni için, kronik hastalıkları olan ve günlük işlevleri için tıbbi cihazlara ihtiyaç duyan hastaları olan haneler. Bu hanelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım aylığı alan ve kronik hastalıkları nedeniyle tıbbi cihazlara bağımlı olan haneler de bu destekten yararlanabilmektedir.

PTT ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ KAÇ LİRA?

0x0-elektrik-destegi-basvurusu-nasil-yapilir-sartlari-neler-kimlere-verilir-2022-elektrik-fatura-yardimi-ne-kadar-1664888157904.jpg

Farklı hane büyüklükleri için elektrik tüketim oranları aşağıdaki gibidir:

- 1-2 kişilik haneler için aylık tüketim limiti 75 kWh olup, 112,63 TL'dir.

- 3 kişiden oluşan haneler için aylık tüketim limiti 100 kWh olup, maliyeti 150,17 TL'dir.

- 4 kişiden oluşan haneler için aylık tüketim limiti 125 kWh olup 187,71 TL'dir.

- 5 veya daha fazla kişiden oluşan haneler için aylık tüketim limiti 150 kWh olup, 225,25 TL'dir.

- Kronik hastaların bulunduğu hanelerde hasta başına aylık 150 kWh (225,25 TL) ek destek sağlanmaktadır.