Emekli maaşına gram altın ayarı: En düşük emekli maaşı 14 bin 169 TL…

Alım gücünün günden güne azaldığı bugünlerde emekli maaşı ne kadar olur? sorusu tartışılmaya devam ediliyor. 1 Ekim tarihinde açılacak mecliste ilk kez görüşülecek emekli maaşları yeni yılda netleşecek.

Emekli maaşına gram altın ayarı: En düşük emekli maaşı 14 bin 169 TL…

Milletvekili Evrim Karakoz “En düşük emekli maaş yıllar önce yeni hükümet sistemi yürürlüğe girdiği anda 1.578 TL idi ve o günün şartlarında bu emekli maaşı ile 8.2 gram altın alınabiliyordu. Bugün ise en düşük emekli maaşıyla yalnızca 4.3 gram altın alınabiliyor. Emeklinin 3.9 gramlık kaybı bulunuyor” dedi ve emekli maaşı belirlenirken gram altın üzerinden alım gücü düşünülerek bir rakam belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

GRAM ALTIN ÜZERİNDEN EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI…

Gram altının gramajı üzerinden emekli maaşları belirleniyor olsaydı “Bugün en düşük emekli maaşı 14.169 TL olacaktı” diyen Karakoz, eğer gram altın üzerinden bir hesaplama yapılsaydı emekli maaşları ne kadar olurdu? konusu hakkında bilgi vermiş oldu

Öte yandan emekli maaşları asgari ücret karşısında günden güne erimeye devam ediyor. En düşük emekli maaşının 7.500 TL olduğu düşünüldüğünde 11.402 TL olan asgari ücretten %52 oranında daha az olduğu biliniyor. Emekli maaşları altın fiyatları karşısında değil asgari ücret karşısında da eriyişini sürdürüyor.

EMEKLİYE ARA ZAM VAR MI?

kapak-011950.jpg

Emekli maaş zammı ne kadar olur? sorusu o 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon verileri doğrultusunda yapılacak açıklama ile belli olacak. O tarihe kadar ara zam gelir mi? sorusu hala gündemde sıcaklığını koruyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ifadelerine göre Cumhurbaşkanından talimatın alındığı ve en düşük emekli maaşının iyileştirilmesi üzerinden çalışmaların başlatıldığı da biliniyor. Konuyla ilgili en net cevap 1 Ekim tarihinde açılacak mecliste görüşülmeye başlanması ile belli olacak. Eğer ara zam teklifi mecliste olumlu görülürse en düşük emekli maaşına Kasım ayında iyileştirme yapılabilecek.