Emekli Maaşlarından 2000 TL Kesinti Yapılacak! Bakan Şimşek İstedi

Emekliye son dakika kötü haber geldi. Tüm emeklilerin maaşlarından kesinti yapılacak. Kararın bakan Şimşek tarafından alındığı öğrenildi.

Emekli Maaşlarından 2000 TL Kesinti Yapılacak! Bakan Şimşek İstedi

Son dakika haberi emeklilere kötü duyuru geldi. Emekli maaşlarından kesinti yapılacak. Kararın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından alındığı iddia edildi. Ajanslara düşen son dakika haberine göre, emekli maaşı hesaplama sistemi Sil Baştan değişiyor. Hükümetin 15 yıldan bu yana uyguladığı refah Payı sisteminin artık sonuna gelindi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, para politikalarında sıkılaşma nedeniyle emekli maaşlarına verilen refah payının kesilmesini istedi. Refah payının kaldırılması ile beraber SSK ve bağ-kur emekli maaşlarında 2.000 TL'lik kesinti olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 2009 yılından bu yana emekli maaşlarında uygulanan refah payı sisteminin sonuna gelindi. Son dakika haberine göre SSK ve bağ-kur emekli maaşlarında hesaplama sistemi Sil Baştan değişiyor. 15 yıldan bu yana uygulanan Vefa payı kaldırılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talebi doğrultusunda emeklinin maaşlarından kesinti yapılacak. Refah kaydının kaldırılması ile birlikte emekli maaşlarında 2.000 TL'lik kesinti olması bekleniyor. Temmuz ayında emekliler büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak. Refah payı zammı bu defa maaşlara eklenmeyecek. İşte son dakika gelişmesinin detayları…

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞLARINDA 2.000 TL KESİNTİ OLACAK

Emeklileri üzecek kararı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek verdi. Emekli maaşlarına Yaklaşık 15 yıldan bu yana 11-12 puan arasında refah payı zammı uygulanıyordu. Ancak Türkiye'nin ekonomik kriz içinde bulunması ve sıkılaşma politikalarının devreye girmesiyle birlikte emekliye verilen refah Payı uygulaması kaldırılıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da refah Payı zammı yapılmasını bekleyen emekliler büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak. Bu durumda emekli maaşlarından en az 2000 TL'lik de kesinti yapılmış olacak.

DEĞİŞİKLİK TALEBİ MEHMET ŞİMŞEK'TEN GELDİ

SSK ve bağ-kur emeklisi, Normal şartlarda da memur emeklisinden daha düşük zam alıyordu. Ocak 2024 itibarıyla tüm zamlar yüzde 49.25'te eşitlendi. Ancak bu durumda emeklilere Temmuz ayı için kötü haber geldi. SSK ve bağ-kur emeklisine Temmuz ayında payı zammı verilmeyecek. Emekliye refah payı zammı kesintisini Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek talep etti.

Temmuz ayında yapılacak olan zamlar sadece enflasyon oranında olacak. Emekli maaşlarında refah Payı zammı bu defa uygulanmayacak. Bu durumda da emekliler yaklaşık 2.000 TL'lik eksik zam almış olacak. Yıllık bazda bu rakam 24.000 TL'ye ulaşacak.