Emeklinin kök maaşına yüzde 65 iyileştirme + seyyanen zam: O tarihte yeni zamlı maaşlar hesaba yatacak!

16 milyon emeklinin gözü kulağı hükümet tarafından uygulanacak emekli zam kararına çevrildi. OVP verileri üzerinden yıl sonu enflasyon tahmini ile emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Emeklinin kök maaşına yüzde 65 iyileştirme + seyyanen zam: O tarihte yeni zamlı maaşlar hesaba yatacak!

Memura yönelik 2024-2025 zam farkı belli oldu. Gözler emekliye çevrildi. Bakan Mehmet Şimşek “Cumhurbaşkanımızdan talimatları aldık. En düşük emekli aylığına iyileştirme uygulayacağız” dedi çalışmaların başladığını ifade etti.

En düşük emekli aylığı olarak kabul gören kök aylık üzerinden yapılacak yeni iyileştirmenin detayları OVP verileri ile ortaya çıktı. Emekli aylığına yönelik uygulanacak zam düzenlemesi ara zam talebi değerlendirilerek Ekim ayında müjde olarak duyurulacak.

SEYYANEN ARTIŞ İLE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR?

kapak-121938.jpg

Emekli ve asgari ücret maaş farkı arasındaki makas günden güne açıldı. Farkın kapatılması adına seyyanen zam artışı ile birlikte maaşların en az 10.000 TL seviyesine ulaşması bekleniyor. En düşük emekli maaşı 4.500 ve 5.000 TL arasında değişiyor. Kök maaş üzerinden hesaplandığında bu rakamın seyyanen bir zam ile 10.000 TL'ye ulaşması mümkün gözüküyor.

TÜM EMEKLİLERE 5 BİN TL İKRAMİYE DAĞITILACAK MI?

Meclis görüşmeleri 1 Ekim tarihinde başlanacak. En düşük emekli aylığı üzerinden iyileştirme yapılarak yeni yıl gelmeden müjdeli haber paylaşılacak. Öte yandan kulislerde konuşulan Cumhuriyetin 100. yılına özel 5.000 TL ikramiye verilmesi ile ilgili de şartlar netleşmeye başlıyor. Hükümetten konu ile ilgili henüz açıklama gelmedi. Fakat 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde milyonlarca emeklinin hesabına bu ikramiyenin aktarılması bekleniyor.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Aylık enflasyon verisi açıklandıktan hemen sonra emekli maaşı zammı net olarak belli olacak. 3 Ocak tarihinde yapılacak açıklama ile birlikte ilk zamlı maaşlar Ocak ayında hesaba yatırılacak. 1 Ekim tarihinde açılacak meclis ile ara zam kararı alınırsa emeklinin zamlı maaşı Ekim ayı itibariyle hesaba yatmaya başlayacak.