Emekliye kök maaş zammı müjdesi! Zam oranları emekliyi sevindirecek

Emeklilere müjde sabah saatlerinde verildi. Kök maaş zammı için 2 bakanlık düğmeye bastı.

Emekliye kök maaş zammı müjdesi! Zam oranları emekliyi sevindirecek

Emeklilere müjde: Emekli maaşlarına kök maaş zammı için çalışmalar başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı emekli maaşlarına yapılacak zam oranları için yoğun mesai içine girdi. 2024 ocak emekli zammı için ipuçları da gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan milyonlarca emeklinin beklediği haberi duyurdu. Peki emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? Emekliye kök maaş zammı ne kadar olacak? Son dakika emekli maaş zammı gelişmeleri…

Türkiye İstatistik Kurumu, geçtiğimiz günlerde ekim ayı enflasyon verilerini açıklamıştı. Ekim ayında enflasyon yüzde 3.43 olarak gerçekleşirken 4 aylık enflasyon rakamı ise yüzde 29,41 oldu. TÜİK'in için açıkladığı enflasyon verileri sonrasında emekli zammı hesapları da başladı. Emekliye ocakta yapılacak zam oranlarına ilişkin yeni tahminler gelmeye devam ederken özellikle seyyanen zam, oransal zam ve kök maaş zammı üzerinde tartışmalar sürüyor. Peki emekli maaşlarına ocakta ne kadar zam gelecek? Emekliye kök maaş zammı ne kadar olacak? Emekli maaş zammı ile ilgili kulislere düşen son dakika gelişmeleri haberimizde…

emekli-kok-maas-zammi-1.jpg

EMEKLİ OCAK ZAMMI 2024 SON DAKİKA

2024 ocak emekli zammı için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak 2 aylık veri bulunuyor. Kasım ve aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Ocak 2024 zammı için enflasyon farkı kesinleşecek. 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda emekli maaşlarına enflasyon zammı yapılacak ancak ek olarak refah payı zammı ve kök maaş zammı da bekleniyor.

Özellikle Temmuz ayında oransal olarak yapılan yüzde 25'lik zam oranı sonrasında çok sayıda emekli vatandaş mağdur olmuştu. AK Parti hükümeti bu defa bu mağduriyetin önüne geçmek istiyor. O nedenle de ilk hedef kök maaşların arttırılması olacak. Emekli kök maaş zammı ile ilgili olarak uzmanların yorumları ortaya çıkmaya başladı.

emekli-kok-maas-zammi-2.jpg

EMEKLİYE KÖK MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşına Mart ayında yapılan düzenleme ile birlikte 7500 TL'ye yükselmişti. Temmuz ayında ise en düşük emekli maaşını ilgilendiren bir artış yapılmadı. Kök maaş üzerinden uygulanan zam oranı nedeniyle milyonlarca emeklinin maaşı 7500 TL'de kaldı. Bir süredir emekli vatandaşlar Bu durumun çözülmesi için hükümete çağrıda bulunuyordu. Kök maaş zammı ile bu problemin ortadan kaldırılacağı konuşuluyor. Uzmanlara göre hükümet yılbaşında en düşük emekli maaşı sorununu kökten çözecek.

2024 ocak emekli zammı ile birlikte kök maaş probleminin kaldırılacağı bir formül Üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuya yoğunlaşmış durumda. Kök maaşlarını artırılması için seyyanen zam formülü Üzerinde duruluyor. Yapılacak olan seyyanen zam ile birlikte en düşük emekli maaşının 12.500 TL'ye yükseltileceği Gelen iddialar arasında yer alıyor.

Emekli maaş zammı Ocak 2024, 4 Ocak 2024 tarihi itibarıyla netleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yılın son kabine toplantısında ardından en düşük emekli maaşını açıklayacağı düşünülüyor.