Emekliye refah payı zammı belli oldu! 4A 4B 4C emeklisine yüzde 7-10 arası ek zam yapılacak

15 milyon emekli ilgilendiren son dakika haberi… Emekliler için refah payı zammı belli oldu. Ses kahve bağ-kur emeklisine yüzde 7 - 10 arası refah payı zammı geliyor.

Emekliye refah payı zammı belli oldu! 4A 4B 4C emeklisine yüzde 7-10 arası ek zam yapılacak

Emekliler yılbaşında yapılacak olan maaş zamlarını merakla takip ediyor. Yaklaşık 15 milyon emeklinin gözü kulağı Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerinde. Ancak buna ek olarak refah payı da önemli. Emekliye yılbaşında verilecek refah payına ilişkin yeni ipuçları ortaya çıktı. Milyonlarca emeklinin maaşına Ocak 2024’te cumhurbaşkanı kararıyla rekor refah payı eklenecek. Peki emekli ocakta ne kadar refah payı zammı geliyor?

Ocak 2024’te SSK ve Bağ-kur emekli maaşlarına yapılacak zam oranları milyonlarca emeklinin gündeminden düşmüyor. Türkiye istatistik kurumu tarafından şu ana kadar dört aylık enflasyon verisi açıklandı. Bu verilere göre de enflasyon farkı yüzde 30’a kadar yükseldi. Hala açıklanması beklenen iki aylık veri bulunuyor. Bu iki aylık veri ile birlikte emekliye enflasyon farkı zammının yüzde 35’e kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Fakat emeklilerin beklediği diğer bir zam oranı ise refah payı zammı. Emekli maaşlarına enflasyon farkı artı refah payı zammı yapılıyor. Peki Ocak 2024’te refah payı zammı ne kadar olacak?

emekli-zammi-1.jpg

EMEKLİYE OCAK 2024 ZAMAN NE KADAR OLACAK?

Emekli maaş alan milyonlarca vatandaş için yılbaşı zammı hesaplamaları devam ediyor. Ocak 2024’te SSK ve Bağ-kur emeklisinin maaşlarına refah payı zammı ve enflasyon farkı zammı yapılacak. Al enflasyon farkı zammı yavaş yavaş netleşmeye başladı. Türkiye istatistik kurumu şu ana kadar dört aylık enflasyon verisini yayınladı. Bu verilere göre enflasyon farkı yüzde 29’un üstünde çıktı. Geriye kasım ve aralık ayı enflasyon verileri kaldı. Market raflarından sigara fiyatları ne kadar şu anda bir çok ürünün fiyatına Kasım zamları uygulandı. Bu durumda ekim ve kasım ayı enflasyon rakamlarının da yüksek çıkması ve emekliye verilecek enflasyon farkı zammının en az yüzde 5 olması bekleniyor.

REFAH PAYI ZAMMINA İLİŞKİN İLK BİLGİ GELDİ

Emekli maaşlarına refah payız amına ilişkin yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Son dakika haberine göre Ocak 2024’te 16 milyona yakın emekli vatandaşın maaşlarına eklenecek refah payı zammı yüzde 7 ile 10 arasında olacak. Yani emekli maaşlarındaki artış toplamda yüzde 45 50 aralığına kadar yükselmiş olacak.

emekli-zammi-2.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DA YÜKSELECEK

8 milyona yakın vatandaşın faydalandığı en düşük emekli maaşı temmuz ayında yapılan zamlardan neredeyse hiç etkilenmemişti. Çünkü maaş zamlı kök maaş üzerinden uygulanmıştır bu nedenle de en düşük emekli maaşında herhangi bir hareketlilik olmamıştı. Ancak Ocak ayında en düşük emekli maaşında da önemli bir artış olacak. Uzmanlara göre hükümet en düşük emekli maaşını seyyanen zam ile artırmayı ve beş haneye çıkarmayı planlıyor. Şu anda 7500 TL olan en düşük emekli maaşının en az 3000 TL’lik bir artışla 11.000 TL’ye çıkacağı konuşuluyor.

EMEKLİ OCAK 2024 ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Peki emekli Ocak 2024 zammı ne zaman açıklanacak ne zaman belli olacak? Emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanacak enflasyon verilerinin kesinleşmesi ile birlikte belli olacak. Enflasyon verilerinin de en erken 4 Ocak 2024 tarihinde belli olacağı bilinmiyor. Aynı gün içinde refah payı zammına ilişkin bir açıklama da bekleniyor.