Eylül ayı evde bakım maaşı ödemesi yattı mı? Evde bakım maaşı ödemesi ne zaman yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2006 yılından itibaren bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlara verilen ‘’evde bakım yardımı’’ devam ediyor. Peki, Eylül ayı evde bakım maaşları ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı e-devlet sorgulaması nasıl yapılır?

Eylül ayı evde bakım maaşı ödemesi yattı mı? Evde bakım maaşı ödemesi ne zaman yatacak?

nt8emvgd10mbic6svlvrma.webp

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlar ve ailelerini desteklemek amacıyla ‘evde bakım yardımı’ ödemelerini yapmaya devam ediyor. Sosyal devlet anlayışının bir ürünü olan uygulama 2006 yılından itibaren yürütülüyor. 556 bin vatandaşın hak sahibi olduğu evde bakım yardımı için devletin kasasından 2 milyar 800 milyon TL çıkıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre evde bakım yardımı alma hakkına sahip 556 bin vatandaşın hesabına ödemeleri yapılmaya başlandı.


Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?


İhtiyaç sahibi vatandaşları ekonomik olarak desteklemek için hazırlanan ‘’evde bakım maaşı’’ ödemelerine her yıl enflasyon oranlarına göre zam yapılmaktadır. Temmuz ayı içerisinde açıklanan enflasyon verilerine göre 6 aylık dönemin zam oranı belirlendi. Bu kapsamda evde bakım maaşı ödemelerine de yüzde 17.55 oranında zam yapılmasına karar verildi. Hak sahibi vatandaşların kişi başına 5 bin 97 lira ödeme alacağı açıklandı.


Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?


Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından hak sahibi vatandaşlara ödemeleri her ayın 15 ile 31’i arasında yapılmaktadır. Evde bakım maaşı ödemeleri 15 Eylül’den itibaren başlatıldı. İllere göre ödeme listesi hazırlanmaktadır. Evde bakım maaşı ödemeleri bakıma ihtiyaç duyan vatandaşa değil; yakınına yapılmaktadır. Ödemesi hesabına yatmayan vatandaşlar SMS yoluyla ya da e-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulaması


Evde bakım maaşı almaya hak kazanan 556 bin vatandaşımız e-devlet sisteminden sorgulama ekranına ulaşabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sayfasına geçiş yapıldıktan sonra "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" araması yapılmalıdır. Sorgulama sayfasına ulaşarak ödeme bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, SMS üzerinden BAKİYE yazdıktan sonra 4747’e mesaj göndererek ödeme bilgisi alabilir, bakiye sorgulayabilirsiniz. Evde bakım maaşı başvuru işlemleri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Bakanlığa bağlı personel tarafından başvuru sahibi aile için uygunluk raporunun verilmesi halinde evde bakım maaşı ödemeleri aylık olarak gerçekleştirilir.