Fatura giderleri artıyor, elektrik zammı kapıda! Bütçe planı için son 3 gün…

Dar gelirli ailenin bütçesini sarsacak olan o gelişme Ekim ayı ile kapıyı çalacak. Resmi makamlardan net bir açıklama gelmezken uzman isimler elektriğe %200'e yakın zam gelme ihtimali üzerinde duruyor. Elektriğe ne kadar zam gelecek?

Fatura giderleri artıyor, elektrik zammı kapıda! Bütçe planı için son 3 gün…

Her ay EPDK tarafından yapılacak açıklama ile belirlenen elektrik kullanım bedeli ne kadar zamlanacak? sorusu son dönemlerde çok sık duyuluyor. 2023 yılı başından itibaren elektriğe herhangi bir zam yapılmamış olması bu ihtimali daha da kuvvetlendiriyor.

Tasarruf uzmanı Çağada Kırım elektrik zammı konusuna yönelik ilginç bir iddia ortaya attı. Hükümet tarafından henüz net bir açıklama yapılmamış ve EPDK ile resmi bir rakam yansıtılmamış olsa da uzman isim muhtemel oranları tek tek paylaştı.

EVLERDE VE TİCARETHANELERDE KULLANILAN ELEKTRİĞİN MALİYETİ!

15299285-1200x824.webp

Enerji akışında artan maliyetten kaynaklı olarak elektrik fiyatlarına yeni bir zam uygulanabilecek. Piyasada elektriğin fiyatı 1,95 TL evlerde kullanılan en düşük kademeli elektrik ise 48 kuruş üzerinden değerlendiriliyor. Bu kademe yükseldikçe 1,13 TL'ye kadar ulaşıyor. Ticarethanelerde kullanılan en düşük kademeli elektrik 1,45 iken en yüksek kademeli elektrik 2,21 TL'yi görüyor. Dağıtım bedeli 85 kuruş olan elektrik bu oranlamalar üzerinden hesaplandığında eğer bir zam gelirse ne kadar olur? sorusu ihtimaller üzerinden hesaplandı.

ELEKTRİK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Genel olarak beklenen zammın doğru olduğu fakat konuşulan oranların spekülasyondan öteye geçemediğini ifade eden Kırım “Nihayetinde en geç 30 Eylül'de yeni tarife açıklanacak ve hepimiz o gün göreceğiz” dedi.

“Elektriğe %200'e yakın zam yapılsa dahi bizlere şaşırtmaz. Bu zam tüketici fiyatlarının maliyetleri yaklaştığı fiyat olacaktır. Yıl içinde sanayide kullanılan elektriğe zam yapıldı fakat evlere yapılmadı. Bu zamlar vatandaşı kötü etkileyecek” diyerek sözlerini tamamladı.

EĞER EVLERE DEĞİL DE SANAYİ VE TİCARETHANELERE GELİRSE…

Elektrik zammı evlere yapıldığında yalnızca evlerdeki fatura bedelini etkilerken sanayi ve ticarethanelere yapıldığında tüm mal ve hizmetleri etkiliyor. Önümüzdeki dönemde sanayi veya işyerlerine bir elektrik zammı uygulanırsa vatandaşlarda dolaylı olarak alınan bu kararından etkilenebilecek.