Hareketlilik devam ediyor: Dolar ve euroda son rakamlar! 19 Eylül 2023 Salı döviz fiyatları ne kadar oldu?

Merkez Bankası tarafından politika faizinin 750 baz puan artırmasından sonra dolar ve euroda meydana gelen hareketlilik sürüyor. İşte döviz piyasasında son durum.

Hareketlilik devam ediyor: Dolar ve euroda son rakamlar! 19 Eylül 2023 Salı döviz fiyatları ne kadar oldu?

Yurt içi piyasalar Perşembe günü açıklanacak faiz kararını merakla bekliyor. Ekonomistler Merkez Bankası'nın politika faizini 5 puan artırarak yüzde 30'a çıkaracağını tahmin ediyor. Bu arada, para piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşan para politikası kurulu toplantısında mevcut faiz oranını koruyacağı beklentisi yaygın. Ancak Fed'in yılın geri kalanı için planlarına ilişkin belirsizlik devam ediyor.

Analistler, toplantı sonrası politika metninden ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarından değerli içgörüler elde edilebileceğini öne sürüyor. Bu ipuçları Banka'nın önümüzdeki dönemde izleyeceği yola ışık tutacaktır. İşte güncel döviz rakamları.

DÖVİZİN ATEŞİ SÖNMÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs seçimlerinin ardından yeni kurulan kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek'i resmen atamıştı. Bakanlıktaki görevine geçerken Şimşek, Türkiye'nin acil bir şekilde rasyonel bir ekonomik sistem yaklaşımını benimsemesi gerektiğini ifade etmişti. Şimşek, özellikle makro finansal istikrara odaklanarak, arzu edilen refaha ulaşmak için kurallara dayalı bir Türk ekonomisi oluşturmanın önemini vurguladı.

Merkez Bankası, ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklara yanıt olarak seçimlerden sonraki ilk toplantısını 22 Haziran'da gerçekleştirdi. Cesur bir adımla politika faizi 650 baz puan gibi önemli bir oranda artırılarak yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltildi. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, bu faiz kararının açıklanmasının ardından döviz kuru tırmanmaya başladı. Merkez Bankası 20 Temmuz'da tekrar toplanarak faiz oranını 250 baz puan daha artırarak yüzde 17,5'e yükseltme kararı aldı. Ekonomiyi istikrara kavuşturmaya kararlı olan Merkez Bankası 24 Ağustos'ta bir kez daha toplandı ve politika faizini 750 baz puan gibi şaşırtıcı bir oranda artırarak daha önce görülmemiş bir şekilde yüzde 25'e yükseltti.

19 EYLÜL 2023 SALI DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

doviz-kuru-9-5d8w.jpg

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 28 Mayıs'taki ikinci turundan sonra döviz kuru yükselmeye başlamış ve Merkez Bankası'nın faiz oranlarını önce 650 baz puan, ardından da 250 baz puan daha artırma kararına rağmen artmaya devam etmiştir. Kur, kararın ardından önce geriledi ancak yeniden ivme kazandı ve halen dalgalı bir seyir izliyor.

Şu anda dolar kuru 27,01 ile hafta başındaki 27,00 seviyesinin biraz üzerinde seyrediyor. Benzer şekilde, 28,81'den başlayan Euro da şu anda 28,87'den işlem görüyor.