Heyecanla bekleniyordu: Hesaplara 5.097 lira yattı! Destek ödemeleri nasıl alınır, nereye başvurulur?

Devlet, çeşitli programlar aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor. Peki devlet tarafından verilen bu destek ödemeleri nasıl alınır? Kimler bu desteklerden yararlanabilir?

Heyecanla bekleniyordu: Hesaplara 5.097 lira yattı! Destek ödemeleri nasıl alınır, nereye başvurulur?

Maddi zorlukları hafifletmek ve sosyal refahı artırmak amacıyla devlet, destek ödemeleri sağlamaya aralıksız bir şekilde devam ediyor. Sosyal devlet anlayışını benimseyen hükümet, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve SED ödemesi de dahil olmak üzere çeşitli ödemeleri günlük ve düzenli olarak istikrarlı bir şekilde yapmaktadır. Ayrıca bu ödemeler asgari ücret artışına göre ayarlanmaktadır.

Bu bağlamda, evde bakım maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar evde bakım maaşları ödendi mi? Ödenmişse, ne zaman alınacak gibi soruların cevabını merak ediyor. İşte konu ile alakalı detaylar.

HESAPLARA 5.097 LİRA YATACAK

623d433db57f152c24e82cb5.webp

Devlet, evde yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar için evde bakım maaşı sağlamaktadır. Bu ödemeler her ayın 15'inden itibaren yapılmakta ve ay sonuna kadar yatırılmaktadır. Asgari ücrete yapılmış olan son zammın ardından evde bakım maaşı ücreti 5 bin 097 TL'ye ulaşmıştır. Ancak önümüzdeki yılın başında asgari ücrete yapılması öngörülen yüzde 40'lık zam ile beraber evde bakım maaşının yaklaşık 7.000 TL'ye yükselmesi bekleniyor.

Bu arada vatandaşlar Eylül 2023 için online platformlar üzerinden evde bakım maaşı veren illerin güncellenmiş listesi açıklandı mı ve zamlı evde bakım maaşları hesaplara ne zaman yatırılacak gibi bazı sorulara cevap arıyor. Evde bakım maaşı ödemelerinin 15 Eylül'de başladığını belirtmekte fayda var. Ödemelerinizi kontrol etmek için e-Devlet platformunu kullanabilir veya Ziraat Bankası'na SMS gönderebilirsiniz.

BAKAN AÇIKLADI

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ödemelerin başladığını ve toplam 2.8 milyar TL'nin belirlenen hesaplara aktarılacağını açıkladı. Bakan Göktaş yapmış olduğu açıklamada, bu ödemelerin tüm hak sahiplerine önemli faydalar sağlayacağını umduğunu ifade etti. Bakan Göktaş, Eylül ayı içerisinde bakım ve desteğe ihtiyaç duyan ailelerinin hesaplarına toplamda 2,8 milyar TL yatırıldığını sözlerine ekledi. Bu açıklamalarla pek çok soru da cevabını bulmuş oldu.