İhtiyaç kredisi faizleri uçtu! Borcunuz kadar borçlanın dönemi başladı! Bankadan 40.000 lira için şaşırtıcı oranlar

Halkbank'ın ihtiyaç kredisi faiz oranlarını değiştirmesinin ardından bu kredilerin maliyetleri de değişti. Peki, 40.000 TL ihtiyaç kredisinin aylık taksiti ne kadar olur? İşte tüm detaylar.

İhtiyaç kredisi faizleri uçtu! Borcunuz kadar borçlanın dönemi başladı! Bankadan 40.000 lira için şaşırtıcı oranlar

Türkiye'de ihtiyaç kredisi almanın maliyeti giderek artıyor. Ekonomi politikalarında son dönemde yaşanan köklü değişiklikler, vatandaşların çok ihtiyaç duyduğu nakde erişimini giderek zorlaştırıyor. Açıkça ifade edilmese de, kredi kullanılabilirliğinin önemli ölçüde azaldığı görülüyor. Merkez Bankası'nın faiz oranlarına ilişkin aldığı kararların ardından bankalar da kredi oranlarını buna göre düzenlemeye başladı. Dolayısıyla uygun fiyatlı kredi dönemi artık neredeyse kapanmış durumda. Kamu bankaları bile kredi oranlarını aylık olarak artırıyor ve bu da bireysel kredilerin maliyetinde şaşırtıcı bir artışa neden oluyor.

Kamu bankaları geleneksel olarak mevcut piyasa koşullarına göre rekabetçi faiz oranlarıyla bireysel krediler sunmuştur. Ancak bu uygulama zaman içinde giderek azalmaktadır. Halihazırda sadece birkaç özel banka, kamu bankaları tarafından sunulan oranlardan daha düşük oranlarda bireysel kredi sağlamaktadır. Bu eğilime paralel olarak, Halkbank kısa bir süre önce ihtiyaç kredisi faiz oranını yüzde 3,75'e yükseltmiştir. Bu oran piyasa ortalamasının altında kalsa da, kredi maliyetleri açısından vatandaşlar için önemli bir zorluk teşkil etmektedir. İşte detaylar.

HALKBANK’TAN İHTİYAÇ KREDİSİ ORANLARI

640xauto.webp

Halkbank'tan ihtiyaç kredisi almanın maliyetleri yüksek olsa da acil nakit ihtiyacı olan kişiler için dikkate alınmaya değer. Bu gibi durumlarda kredi kampanyasının detayları özellikle ilgi çekici hale geliyor.

Halkbank müşterilerine 36 aya varan vadelerle ihtiyaç kredisi kullanma seçeneği sunuyor. Ancak kredi limiti 50.000 TL ile sınırlandırılmış durumda. Daha yüksek kredi limiti arayan müşteriler için Halkbank, 100.000 TL'ye kadar olan kredilerde 24 aya kadar vade imkanı sağlıyor. Kredi tutarının 100.000 TL'yi aşması ve banka tarafından onaylanması durumunda ise azami kredi vadesi 12 aya düşüyor.

40.000 TL İÇİN FAİZ HESANI

Halkbank müşterilerinin 36 ay vadeli 40.000 TL ihtiyaç kredisi kullanmak istemeleri durumunda bankaya aylık 2.378 TL kredi taksiti ödemeleri gerekiyor. Bu kredinin toplam maliyeti 85.632 TL tutuyor.