İslam Memiş uyardı: Yatırımcı diken üstünde…Yükseliş hızlanacak! Altın rallisine hazır olun

Altın ve döviz piyasaları alanında tanınmış bir otorite olan İslam Memiş, önümüzdeki hafta için beklenen piyasa eğilimleri konusunda yatırımcılara çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte Memiş’in açıklamaları.

İslam Memiş uyardı: Yatırımcı diken üstünde…Yükseliş hızlanacak! Altın rallisine hazır olun

ABD Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararlarından sonra Memiş, yatırımcıları piyasalarda yaşanabilecek olası dalgalanmalar konusunda uyardı. Özellikle gram altın, gram gümüş, ons altın ve ons gümüş gibi kıymetli madenlerin dolar ile olan ilişkilerinde dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Para ve altın uzmanı İslam Memiş piyasalardaki sıcak gündemleri değerlendirdi ve gram altın ile alakalı yeni uyarısını yaptı. İşte Memiş’i çok önemli açıklamalarından satırbaşları.

YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararının açıklanması ile beraber İslam Memiş, Fed'in bu kez faiz oranlarını mevcut seviyesinde tutacağını ve Kasım ayında 25 baz puan artırmayı planladığını öngörüyor. Geçtiğimiz hafta dolar endeksi (DXY) 105 seviyesini aşarak enstrümanların dolar karşısındaki değerinin düşmesine neden oldu. Memiş, bu hafta piyasada olumsuz yansımalar olabileceğini ancak doların uluslararası piyasalarda değer kaybetmesinin, karşısında değer kazanan enstrümanlara fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Memiş, özellikle Fed'in faiz kararı sonrasında dolar endeksinin 104,50-106,0 aralığında seyredeceğini öngörüyor. Ayrıca Memiş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 500 baz puanlık faiz artırımı sonrasında bu hafta öngörülen aralıkların yakından takip edilmesinin büyük önem taşıdığını dile getirdi.

YÜKSELİŞE HAZIR OLUN

islam-memis-elinde-altin-olanlari-uyardi-ons-yakindan-takip-edilmeli-vcdi.jpg

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi son günü 7.961 puandan tamamladı. Analistler 7.750-7.500 ve 7.150 seviyeleri için tahminlerini korurken, zaman zaman tepki alımlarının geldiğini ancak belirtilen seviyelerin test edilmesi gerektiğini kaydediyor. Uzun vadeli görünüm olumluluğunu korurken, kısa vadeli beklentiler olumsuz seyrini sürdürüyor.

Memiş, Dolar/TL kurunda yukarı yönlü bir eğilimin altını çizerek 26,80-27,20 lira aralığını öngörüyor. Ayrıca EUR/USD paritesindeki bant genişliğinin hala geçerli olduğunu belirtiyor ve bu hafta uygun alım fırsatları bekliyor. Altın fiyatı ons başına 1.923 dolardan kapandı ve öngörülen aralık 1.910-1.950 dolar ve Memiş yaşanacak düşüşlerin geçici olacağını tahmin ediyor. Ayrıca, gümüş fiyatının ons başına 23,03 dolardan kapandığını ve tahmin aralığının 22,80-24,80 dolar olduğunu vurgulayan Memiş, düşüşlerin geçici olacağını ve yükselişin hızlanabileceğini öngörüyor.