İslam Memiş’ten faiz ve borç açıklaması: ‘Sakın’ diyerek uyardı! Dolar o tarihlerde 29 lirayı aşacak

Finansal analist İslam Memiş, Ekim ayı öncesinde YouTube platformu üzerinden paylaşmış olduğu video ile piyasa değerlendirmelerini paylaştı. İşte Memiş’in önemli uyarıları.

İslam Memiş’ten faiz ve borç açıklaması: ‘Sakın’ diyerek uyardı! Dolar o tarihlerde 29 lirayı aşacak

Memiş, yayınladığı video ile yatırımcıları dolara yatırım yapmanın riskleri konusunda uyardı ve gram altına ilişkin öngörülerini paylaştı.

Borsa İstanbul'un günü hafif bir yükselişle 8323 puana ulaşarak tamamlama girişimi ışığında Memiş, düşüş tahminlerini 7500 ve 7150 puan seviyelerinde değerlendirdi. Şu anda dolar/Türk Lirası kuru 27,26 seviyesinde bulunuyor. Ama Memiş'in dolar endeksi için yıl sonu tahmini güncelledi. İşte ayrıntılar.

UZMAN İSİMDEN FAİZLER VE BORÇ HAKKINDA UYARI

haber-ici-resim-1690985573.webp

Memiş'e göre altın şu anda 1906 dolar değerinde. Dolar endeksindeki yükseliş nedeniyle altın ve gümüş emtialarının değeri düştü. Ayrıca gram altın Türk lirası bazında 1670 liradan fiyatlanıyor. Memiş, ons gümüş için 22,80 destek seviyesinin tuttuğuna dikkat çekerken, gram gümüşün ise şu anda 20,11 lira seviyesinde olduğunu ve 21,50 ve 22,50 seviyelerinde dirençle karşılaşmasının beklendiğini ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Döviz piyasalarındaki yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor. Bazıları bu alandaki faiz kazançları nedeniyle borçlanarak yatırım yapmayı tercih edebilirken, bu piyasaya girmek için borç alan birçok kişinin zarara uğradığını unutmamak çok önemli. Birisi size temel ihtiyaçlar yerine özellikle yatırım amaçlı bir kredi için yaklaşırsa, dikkatli olun. Bu noktada borç vermemeyi tercih edebilirsiniz. Kanımca küresel piyasalardaki sakinlik fırtına öncesi sessizlik olabilir. Ekim ayında önemli piyasa değişikliklerine tanık olabiliriz. Eylül ayı yatırım için uygun bir zaman olabilir ve Eylül ve Ekim aylarında 2024 için planlar yapılması tavsiye edilir. Ekim ayı piyasanın gerçek durumu hakkında daha net bir resim sunacaktır.” İslam Memiş sene sonu dolar kurunu 29,70 olarak güncelledi.

EV ALACAKLARI DA UYARDI

Memiş, 2024 yılında çok sayıda şirketin kapanabileceği ve bunun da işsizlik oranlarında artışa yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, kitlesel göçle ilgili küresel kaygılara dikkat çekerek, bu olgudan kaynaklanan toplumsal olayların meydana gelme olasılığını vurguladı. Gayrimenkul fiyatlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Memiş, ev alacakları göç nedeniyle fiyatlarda düşüş beklememeleri konusunda uyardı.