Kırmızı etin fiyatını görenlerin ağzı açık kaldı! 1 ayda 35 lira zam geldi! Bu fiyatın altında satılıyorsa almayın

Kurban Bayramı'ndan sonra et fiyatlarında hızlı bir yükseliş başlamıştı. Fiyatlardaki bu artış tüketicileri şaşkınlık içinde bıraktı. İşte kırmızı et fiyatlarında son durum.

Kırmızı etin fiyatını görenlerin ağzı açık kaldı! 1 ayda 35 lira zam geldi! Bu fiyatın altında satılıyorsa almayın

Kurban Bayramı döneminde kırmızı et fiyatları geçici bir düşüş yaşamış ve kısa bir süre sabit kalmıştı. Ancak Et ve Süt Kurumu'nun talebine rağmen Ticaret Bakanlığı ihracat izinlerini yıl sonuna kadar askıya almaya karar verdi. Bu tedbirin amacı fiyatların düşmesini sağlamaktı, ancak ne yazık ki tam tersi oldu ve fiyatlar yükselmeye devam etti.

Nitekim son piyasa verileri, karkas et fiyatlarının sadece bir hafta içinde 15 TL arttığını ve kıymanın kilogram maliyetinin 500 TL'ye ulaştığını ortaya koyuyor. Özellikle kasaplar, vatandaşları kıyma satın alırken dikkatli olmaya çağırıyor ve bu fiyattan düşük etleri almamalarını tavsiye ediyor. İşte detaylar.

HER GİTTİĞİNDE FİYAT ARTIYOR

ettt-yioz.jpg

Son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında etin maliyetinde önemli bir artış yaşandı. Özellikle kuzu ve dana kıymadaki fiyat artışı vatandaşı çok şaşırttı.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada yükselen et fiyatlarına değindi. Sadece bir ay içerisinde et fiyatlarının 35 TL arttığını vurguladı. Tüfekçi, şu anda kasaplarda kuzu kıyma fiyatlarının kalitesine göre 560 lira ile 620 lira arasında değiştiğini vurguladı. Ayrıca, Çanakkale tarafında kesilen hayvanlardan elde edilen etlerin yüzde 25 daha pahalı olduğunu belirtti. Dana kıymanın fiyatı ise kilo başına 420 lira ile 460 lira arasında değişiyor. Tüfekçi, kuşbaşı etin fiyatının da 430 ile 480 lira arasında olduğunu belirtti.

UCUZ ETLERİ ALMAYIN!

Aydın Tüfekçi, 500 TL'nin altında fiyatlandırılan kıyma alımı konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. Tüfekçi şu açıklamayı yaptı:

“Bugünlerde serbest piyasada 1 kg dana karkas etinin fiyatı 258 TL’dir. Ama diğer tüm maliyetler hesaba katıldığında etin fiyatı neredeyse yüzde 55 oranında artıyor. Örneğin Biga'da kesilen etin kıyma fiyatı 460 lira. Kalitesine göre 430 lira ile 420 lira arasında değişen fiyatlar da var. Öte yandan 320, 330 veya 340 liraya satılan etlere rastlarsanız, satın almadan önce iyice araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.”