Kredi kartı borcu olanlar isyan edecek! Merkez’in kararı bankaları hareketlendirdi: Borç faizleri ne kadar olacak?

Merkez Bankası dün faiz oranlarını artırarak önemli bir hamle yaptı ve bankalar bu haber üzerine hemen harekete geçirdi. Kredi kartı politikalarında 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere önemli değişiklikler yapılacak.

Kredi kartı borcu olanlar isyan edecek! Merkez’in kararı bankaları hareketlendirdi: Borç faizleri ne kadar olacak?

Uzun süredir beklenen faiz kararı nihayet Merkez Bankası tarafından piyasanın beklentilerini karşılayacak şekilde açıklandı. Faiz oranlarında 500 baz puanlık bir artış yapılması bekleniyordu. Bankaların bu gelişmeye tepki vermekte hiç vakit kaybetmemesi dikkat çekti. Eş zamanlı olarak, Merkez Bankası kredi kartı düzenlemelerini değiştirmeye yönelik planlarını açıkladı.

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Eylül ayı toplantısında faiz oranını yüzde 30'a yükseltme kararı aldı. Bu 5 puanlık artışın ardından dikkatler hızla kredi kartlarına ve bankaların alacağı aksiyonlara çevrildi. Bankalar beklenen adımı hemen attılar. Böylece kredi kartı politikalarında önemli değişikliklerin yapılacağı tarih 1 Ekim olarak belirlendi.

FAİZ ORANLARI NE KADAR OLACAK?

215933.webp

Alınan haberlere göre, MB tarafından alınan politika faizi kararının ardından bankalar kredi kartı ve kredi faiz oranlarını artırma kararı aldı. Peki bu durum borcu olan bir vatandaşı nasıl etkileyecek?

MB'nin faiz artırım kararı ne yazık ki kredi kartı kullanan vatandaşları doğrudan etkileyecek. Türk Lirası ile yapılan işlemlerde aylık azami faiz oranı yüzde 3,26'ya yükselirken, kredi kartı borcunu zamanında ödemeyenler aylık yüzde 3,56 gecikme faiziyle karşı karşıya kalacak. Ayrıca, kredi kartlarından nakit çekimlerde de faiz oranı artacak. Aylık azami para çekme oranı yüzde 4,02'ye, gecikme faizi oranı ise yüzde 4,32'ye ulaşacak.

1 EKİM’E KADAR SÜRENİZ VAR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartlarının yaygın kötüye kullanımına yönelik planlarını açıkladı. Bu amaçla, kredi kartı faiz oranlarının yükseltilmesi ve taksit sayısının azaltılması da dahil olmak üzere bir dizi tedbir uygulamaya konulacak. Kredi kartlarının kontrolsüz kullanımını engellemeyi amaçlayan bu yeni faiz artırım değişiklikleri 1 Ekim'den itibaren yürürlüğe girecek. Bu yüzden borçluların hızla hareket etmeleri gerekiyor.