Memura Seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam ne demek nasıl uygulanır

Memura seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam nasıl uygulanacak? Memura seyyanen zam ne zaman uygulanacak?

Memura Seyyanen zam yapılacak mı? Seyyanen zam ne demek nasıl uygulanır

Seyyanen zam konusu, memur maaşlarına gelen artış sonrasında binlerce kişi tarafından sorgulanıyor. 6 aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte memur maaş zammı belli olmuştu. Hükümet tarafından yapılan açıklama sonrasında, memur maaşlarına enflasyon farkının üzerine bir de seyyanen zam yapılacağı belirtildi. Peki, seyyanen zam nedir, ne demek? Memura seyyanen zam nasıl uygulanacak?

Seyyanen zam, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması ve maaşlar arası makasın büyümemesi için yapılmaktadır. Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelmektedir. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır.

SEYYANEN ZAM NE ANLAMA GELİYOR?

Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır. Örneğin seyyanen zam da oran 200 TL ise herkesin maaşı o kadar artar.

Memur maaş zammıyla ilgili çeşitli formüller üzerinde duruluyor. Formüllerin özünü artışın bir kısmının yüzdelik zam, bir kısmının da seyyanen zam şeklinde yapılması oluşturuyor.

Memur maaşlarına yapılacak artışın bir kısmının seyyanen, bir kısmının yüzdelik zam şeklinde yapılması sonucu en düşük memur maaşı ile en yüksek memur maaşı arasındaki makas daralacak.