Merkez Bankası'ndan flaş hamle! Kredi kartı olanlar artık o parayı zorunlu ödeyecek!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün gerçekleşecek PKK toplantısının ardından yeni faiz kararını açıklayacak. Piyasalarda %30 olarak şekillenen bu beklenti kredi kartı ve kredi kullanımında yeni bir dönemi başlatacak.

Merkez Bankası'ndan flaş hamle! Kredi kartı olanlar artık o parayı zorunlu ödeyecek!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 21 Eylül Perşembe günü (bugün) saat 14.00'da politika faizini açıklayacak. Politika faizini son olarak 7,5 puan artırıp %25'i yükselten Merkez Bankası'nın ihtimal dahilindeki %30'luk artışın etkisi değerlendirildi.

Merkez Bankası eğer politika faizini 500 baz puan olarak arttırırsa %30'luk bu yükseltme ile kredi kartı faizleri %3.26, KKM faizleri ise %4.02'ye yükselmiş olacak. Parasal sıkılaşma politikası kapsamında öngörülen bu yeni hamle beraberinde faizlerin artırılması, kredi verme politikalarında sınırlandırma gibi farklı detayları da gün yüzüne çıkaracak.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARI PİYASAYI NASIL ETKİLEYECEK?

Merkez Bankası Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirdiği toplantılarda faiz oranını peş peşe arttırdı. Parasal sıkılaşma sürecine yavaş yavaş adım atan banka için Eylül ayı faiz kararının 500 baz puanı olması öngörülüyor. Bu durum politika faizi değişikliği ile kredi kartı faizlerini de etkileyecek. Kredi kartı kullanıcılarının yeni dönemde faiz maliyetleri daha da artacak. Kredi ve kredi kartı kullanımındaki külfet yükselecek. Taksitli alışveriş sürecinde artan maliyetlerden kaynaklı olarak sıkıntılı bir sürece giriş yapılacak.

1 EKİM TARİHİ İLE KREDİ VE KREDİ KARTI KULLANICILARI İÇİN HER ŞEY DEĞİŞECEK!

1034657890-0-59-3500-2259-1400x0-80-0-0-2a18f0825d62c1eb9f4f8b7153e09911.jpg

Ekonomistler 1 Ekim itibariyle KKM faizlerinin %4.02, kredi kartı akti faizinin ise %3.26 olması konusunda öngörüsünü paylaştı. Böyle bir tabloda kredi kartı borcu olan vatandaşlar ile KKM hesabı kullanıcıları da olumsuz yönde etkilenmiş olacak. Merkez Bankası'nın gün içinde alacağı karar yalnızca kredi ve kredi kartı faizlerine değil küresel piyasalarda dolar ve altın kuruna yönelik yeni gelişmeleri beraberinde getirecek.

MB FAİZ KARARI SONRASI ALTIN VE DOLAR FİYATLARI NE OLACAK?

Geçtiğimiz ay yapılan toplantılar sırasında alınan 750 baz puanlık artış kararı sonrası dolar kurunda beklenmeyen dalgalanmalar yaşanmıştı. Ekonomistlerin hedefledikleri rakama ulaşmak için hızla yükselişini sürdüren dolar kuru alınan faiz kararı sonrası bir anda düşüşe geçmiş gram altının fiyatı ise aylar öncesine gerilemişti.