Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Asgari ücrette oranlar açığa çıkıyor! En düşük ihtimal fazladan 3 bin 990 TL…

Milyonlarca asgari ücretli çalışan ve özel sektör firmalarını etkileyecek yeni yıl asgari ücret oranları açığa çıktı. Yüzdelik oranlama ile ihtimal doğrultusunda oluşturulan işte o tablo…

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Asgari ücrette oranlar açığa çıkıyor! En düşük ihtimal fazladan 3 bin 990 TL…

Her yıl başında uygulanan asgari ücret zammı son 2 yıldır hem Ocak hem de Temmuz ayında uygulanıyor. Temmuz ayında uygulanan son maaş zamlarının üzerinden henüz 2 ay geçmesine rağmen alınan asgari ücret günden güne eriyor. Gözler Ocak 2024'te açıklanacak kurul kararı doğrultusunda yeni asgari ücret oranlarına çevrildi. Eğer Temmuz ayında gerçekleştirilen zammın bir benzeri yaşanırsa yeni yıl asgari ücret tutarı ne kadar olacak? sorusu yanıt buldu.

2024 OCAK ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

para-13-ufcs.webp

Emekliler ve memurlar için görüşmeler devam ederken bu kez asgari ücretliler ile ilgili çalışmaların nasıl ilerleyeceği belli olmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası net rakamlar belli olacak. Temmuz ayında uygulanan %34'lük zam sonrası 8.506 TL olan asgari ücret oranı 11.402 TL'ye çıkarıldı. Yılın son günlerine adım adım ilerlerken yeni yılda asgari ücret ne kadar olur? konusu sektör uzmanları tarafından yanıt buldu.

TEMMUZ ZAMMI UYGULANIRSA KAÇ TL OLUR?

Aralık ayında bir araya gelecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yılda asgari ücret oranları üzerine son görüşmeyi gerçekleştirecek. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen sektör temsilcileri eğer Temmuz ayında uygulanan zam oranı Ocak ayında da geçerli olursa neler olabileceğini masaya yatırdı. Asgari ücret %35 oranında zamlanırsa 3 bin 990 TL'lik fark ile 15 bin 392 TL'ye yükselmiş olacak. Güncel asgari ücret tutarı %30 zamlanırsa 3.420 TL fark ile 14.822 TL olacak. Eğer asgari ücrete %40'lık zam gelirse 4.560 TL fark ile 15.962 TL'ye yükselmiş olacak.