Ocak 2024 emekli maaş zammı kuruşu kuruşuna belli oldu! 15.5 milyon emekliye müjde

15.5 milyon emekli bu zam haberini bekliyordu. Ocak 2024 emekli maaş zammı son dakika kuruşu kuruşuna belli oldu.

Ocak 2024 emekli maaş zammı kuruşu kuruşuna belli oldu! 15.5 milyon emekliye müjde

Milyonlarca SSK bağ-kur, memur emeklisi ve EYT emeklisi Ocak 2024 emekli maaş zammı haberlerini bekliyordu. Nihayet beklenen zam müjdesi geldi. 2024'te en düşük emekli maaşının geleceği rakam açıklandı. Ayrıca emekli maaş zammı oranları da kesinleşti. Peki emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? 2024 emekli maaş zammı kaç TL olacak?

4A 4B 4C SSK BAĞKUR Emekli Sandığı Memur ve EYT emeklisi milyonlarca vatandaşın gündeminde Ocak 2024 zammı düşmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada emeklinin Temmuz ayında yaşadığı hayal kırıklığını sileceklerini söylemişti. Milyonlarca emekli bu açıklamanın ardından gözünün yılbaşına çevirdi. Ocak 2024'te emekli maaşlarına yapılacak zam oranları merakla takip edilirken aynı zamanda yeni en düşük emekli maaşı da araştırılıyor. Peki Ocak 2024 emekli maaş zammı ne kadar olacak? Emekliye ne kadar zam yapılacak?

emekli-zam-1.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EMEKLİYE YÜKSEK ZAM AÇIKLAMASI

Emekliye Temmuz zammının oldukça düşük kalması ile beraber milyonlarca emekli vatandaş büyük tepki göstermişti. Kök maaş üzerinden uygulanan zam oranları emekliye yeterli olmadı ve özellikle en düşük emekli maaşı 7500 TL seviyesinde kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Geçtiğimiz günlerde yüksek zam açıklaması yaparak milyonlarca emekli vatandaşı heyecanlandırdı. Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrası ekonomistlerde Yeni emekli maaş zammı hesaplaması yapmaya başladı. Emekliyi sevindirecek müjdeli haber ise ekonomist Muhammet Bayram’dan geldi.

2024 OCAK EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ZAMMI BELLİ OLDU

Emekli maaş zammı konusunda isabetli tahminleri ile dikkat çeken isimlerden biri olan ekonomist Muhammet Bayram, Ocak 2024 emekli zam oranları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Emekli maaş zammı konusunda hem enflasyon farkı hem de refah payı yüksek olacak diyen Muhammet Bayram, 6 aylık enflasyonun %38 civarında olacağını dile getirdi. Ocak 2024'te 10 puana yakın bir refah faiz zammı yapılmasını da beklediğini söyleyen ünlü Ekonomist, en az %48 civarında bir zam oranının emekli maaşlarına yansıyacağını dile getirdi.

emekli-zam-2.jpg

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yapılan bu hesaplamalara göre en düşük emekli maaşı da kuruşu kuruşuna belli oldu. Ara dönemde zam almayan en düşük emekli maaşı ocakta rekora çıkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına en düşük emekli maaşına maksimum zam yapılması için formüllerin bulunması talimatını verdi. Yapılacak olan en düşük emekli maaşı zammı ile birlikte SSK ve bağ-kur emeklisinin yeni maaşlarının en az 7.500 TL'den 12.500 TL'ye yükseleceği tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine Ocak ayında kök maaşların 12.500 TL'de sabitlenmesi öngörülürken diğer emeklilerin maaşlarına ise beklenen zam oranı %50'ye yakın oldu.