SGK'dan son dakika açıklaması: O meslekte çalışanlar 500 TL destek alacak! Asgari Ücret desteği nedir, nasıl başvurulur?

İşçi başına günlük asgari ücret desteği yeni yılın ikinci yarısında da ödenmeye devam edecek. SGK’dan aktarılan bilgiye göre kapsamı genişletilen bu uygulamadan artık farklı meslek sahipleri de faydalanabilecek.

SGK'dan son dakika açıklaması: O meslekte çalışanlar 500 TL destek alacak! Asgari Ücret desteği nedir, nasıl başvurulur?

SGK tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre bu yılın ikinci yarısından itibaren belirli mesleklerde çalışan gündelik işçilere asgari ücret desteği uygulanacak. İşçi başına günlük 16.66 TL asgari ücret desteği aylık 500 TL olarak hesaplara yatacak.

SGK'nın talep ettiği şartları yerine getiren o çalışanlar asgari ücret desteğinden istisnasız faydalanabilecek. Aylık 500 TL asgari ücret desteğinden faydalanmaması gereken işçiler için işverenler özel başvuruda bulunarak desteğin sona erdirilmesini talep edebilecek. Ücret desteğinden hangi iş kolları faydalanabilecek?

DESTEK GÖRECEK İŞTE O MESLEKLER!

SGK'nın açıkladığı karar doğrultusunda asgari ücret desteğinden gündelikçi, hasta bakıcı, çocuk bakıcısı, bahçıvan gibi ek-9 kanunu kapsamında ev hizmetlerinde işçi olarak çalıştırılanlar yararlanabilecek. Konut kapıcısı olarak çalıştırılanlarda ek destekten faydalanabilecek. Destek tutarları ödenecek primden mahsup edilecek. Ev hizmetlerinde çalışanlar, gündelikçi işçiler ya da kapıcılar her ay 500 TL daha az prim ödeyecek.

BU YIL İLK KEZ HİZMET VERECEK İŞLETMELER ÖDEME ALACAK!

ssk-hizmet-dokumunde-o-3-harf-olanlar-dikkat-hemen-kontrol-edin-odediginiz-tum-para-bosa-gidebilir-a7vb.webp

Bu yıl ilk kez hizmet verecek ve işçi çalıştıran işletmeler tüm işçileri için destekten faydalanabilecek. Daha önceden kurulmuş ve 2022 yılında hiç işçi çalıştırmamış olan işletmelerde bu yıl tüm işçileri için destekten faydalanabilecek.

Eksik gösterilecek primler için destekten faydalanamayacak. Yapılan denetimler sonucunda primlerin eksik yatırıldığı fark edildiğinde çalışanların prim günlerinden düşülecek. Bu demek oluyor ki eksik yatan primden kaynaklı olarak asgari ücret desteği sunulmayacak.

O SAYININ ALTINA DÜŞERSE DESTEK YOK!

Asgari ücret prim desteği işyerinde çalıştırılan işçi sayısı üzerinden değerlendirilecek. Geçtiğimiz yıl en az 5 işçi çalıştırmış bir iş yeri bu yıl 5 işçi altına düşerse o aylar için destekten faydalanamayacak. Fakat 5 işçi ve üzerinde işçi çalıştırdığı aylarda sunulan asgari ücret desteğinden faydalanabilecek.