SON DAKİKA! En düşük emekli maaşı 12.000 TL'ye çıkıyor

Son dakika SSK, Bağ Kur, Tarım, Emekli Sandığı emeklisi olanlar için yeni gelişme var. Emeklinin en düşük emekli maaşı yükseliyor. 5 haneli emekli maaşı için yeni açıklama geldi.

SON DAKİKA! En düşük emekli maaşı 12.000 TL'ye çıkıyor

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde ekim ayı enflasyon rakamlarını açıklamıştı. 4 aylık enflasyon oranının netleşmesi ile birlikte emekliler için hesaplamalarda başladı. Emekli maaşlarına Ocak 2024'te zam yapılacak. Yapılacak zam oranları ise enflasyon farkı zammı ve refah payı zammı olarak iki şekilde olacak. Yaklaşık 15.5 milyon emekli için yeni zam kablosu belli oldu. Peki emekli maaşlarına ne kadar zam geliyor? Yeni hesaplamalarla en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

2023 yılının bitmesine Artık Kısa bir süre kaldı. SSK ve bağ-kur emeklileri uzun zamandan beri ocakta yapılacak zam düzenlemesine ilişkin rakamları ve oranları merak ediyor yakından takip ediyor. Emekli maaşlarını artıracak olan yeni düzenlemelere ilişkin İlk ipucu Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından verildi. Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı ekim ayı enflasyon verisi açıklaması ile birlikte emekli maaşlarını yakından ilgilendiren 4 aylık enflasyon oranında kesinleşmiş oldu. Peki ocakta emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? 2024 Ocak en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

en-dusuk-emekli-maasi-1.jpg

MECLİS'TE BÜTÇE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

2024 emekli maaş zammı için TBMM'de yapılan bütçe çalışmaları son derece önemli. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Meclis'te bütçe çalışmalarını son sürat yürütüyor. Yavaş yavaş yıl sonu enflasyon tahminlerinin belli olması ile birlikte emekli maaş zammı hesapları da ortaya çıkıyor. Şu anda emekli maaşlarına beklenen en düşük zam oranı yüzde 40 oldu. Ancak bu rakam Refah Payı hariç olarak hesaplandı. Refah payının da eklenmesi ile birlikte emekli maaşı zammı yüzde 50'ye kadar yükselebilir. Bu konuda plan ve bütçe çalışmalarından çıkan Sonuçta son derece önemli olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 5 HANEYE YÜKSELECEK

Emekliler için güzel bir haberde en düşük emekli maaşı ile ilgili oldu. En düşük emekli maaşı şu anda 7500 TL olarak ödeniyor. Yaklaşık 8 Milyon vatandaş 7.500 TL maaş alıyor. Ancak bu durumdan da oldukça şikayetçi. O nedenle en düşük emekli maaşına yeni bir düzenleme yapması yapılması uzun süreden beri konuşuluyordu. Ocak ayında en düşük emekli maaşına yapılacak seyyanen zam düzenlemesi ne ilişkin yeni ipuçları geldi. Alınan bilgiye göre ocakta en düşük emekli maaşına en az 4.000 TL seyyanen zam gelecek. Bu durumda yeni en düşük emekli maaşı 12.500 TL olacak.

en-dusuk-emekli-maasi-2.jpg

REFAH PAYI KALKABİLİR

Emekliler için gelen güzel haberlerin yanı sıra kötü haberlerde var. Özellikle Hazine ve maliye bakanı Mevlüt Şimşek'in sıkılaşma politikası nedeniyle emekliye verilen refah payı zammı kaldırılabilir. Şu an için bu konuda kesin bir açıklama yapılmadı ancak refah payı zammının kaldırılması durumunda emekliler en az 2000 TL daha düşük zam alacak.