1 TL ve 50 Kuruşla vedalaşın! Bozuk paralar tarihe karışacak, 500 TL banknot onaylandı

Darphaneden 1 TL ve 50 kuruşluk madeni paralar ile ilgili önemli karar geldi. son dakika açıklaması yapıldı…

1 TL ve 50 Kuruşla vedalaşın! Bozuk paralar tarihe karışacak, 500 TL banknot onaylandı

Türkiye'de enflasyon ve ekonomik kriz devam ederken önemli bir haber geldi. 500 TL'lik banknot için onay verildi. 1 TL ve 50 kuruş madeni paralar ise tarihe karışacak. Türkiye darphanesi bu kararla birlikte %30 tasarruf sağlamayı amaçlıyor.

Türkiye'de darphanesinden son dakika açıklaması geldi. Artık 1 TL ve 50 kuruşluk madeni paralar daha hafif olacak. Daha önce 8.2 gram olarak basılan 1 TL 6.6 grama düşerken 50 kuruşluk madeni paranın ağırlığı ise 6.8 gramdan 5.5 grama düşürüldü. Son dönemlerde maliyeti değerini geçen ₺1 ve 50 kuruş bu yeni düzenleme ile birlikte artık daha ucuza mal oluyor. Aynı zamanda darphane bu uygulamayla beraber %30 tasarruf sağlıyor.

DARPHANEDEN MADENİ PARA KARARI

Türkiye darphanesi tarafından alınan yeni karar doğrultusunda madeni paraların ağırlığı düşürüldü. Yeni karar sonrası bazı otomatlarda problem yaşandığı iddiaları da sosyal medyada yayılmaya başladı. Özellikle yeni 1 TL nedeniyle içecek ve atıştırmalık otomatlarında paraların kabulünde sorun oluyor. Otomat üreticileri sorunu çözmek için harekete geçerken cihazlarda yazılım güncellemesi yapılacağı öğrenildi.

500 TL'LİK BANKNOT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Son dönemlerde ekonomik kriz ve enflasyon nedeniyle Merkez Bankası'nın 500 TL'lik banknot için onay verdiği İddia ediliyordu. Türk lirasının değer kaybı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan, 200 TL'nin alışverişlerde yetersiz kalması sebebiyle 500 TL'lik banknot basılacağı yönündeki iddialara yanıt verdi. Hafize Gaye Erkan yaptığı açıklamada böyle bir çalışmanın olmadığını söyleyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını net bir dille ifade etti.