Alarmları kurun KURTULUYORUZ! Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri için müjde verildi

Ağustos ayında rekor sıcaklıklar devam ederken müjde verildi. Alarmları kurum salı gününden itibaren kurtuluyoruz. Salı çarşamba ve perşembe günleri sağanak yağış geliyor.

Alarmları kurun KURTULUYORUZ! Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri için müjde verildi

Bu yıl yaz geç gelmiş olmasına rağmen sıcak havalar hız kesmeden devam ediyor. Temmuz ayı sonlarına doğru Afrika sıcaklıkları ağustos ayının başında ise eyyam-ı bahur sıcaklıkları adeta Türkiye'yi kasıp kavurdu. Arka arkaya gelen sıcak hava dalgaları ile birlikte vatandaşlar zor anlar yaşadı. Özellikle son iki gündür nem seviyesinin de yükselmesi ile birlikte Büyük şehirlerde nefes almak imkansız oldu. Neyse ki Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden güzel haberler geldi. Peki sıcaklıklar Ne zaman bitiyor? havalar ne zaman serinleyecek? İşte MGM'den son dakika hava durumu tahminleri…

El Nino hava sistemi tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Türkiye'de bu hava sistemi nedeniyle bunaltıcı sıcaklıkları yaşıyor. Önce Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası ardından da eyyam-ı Bahur sıcaklıkları ile birlikte adeta 2 aydır yanıp kavruluyoruz. Özellikle 4 ve 5 Ağustos tarihlerinde nemli havalarında etkisi olmasıyla birlikte nefes alacak fırsat bulamadık. Neyse ki Meteoroloji Genel Müdürlüğünden beklenen haber verildi. Sıcak havalar tarihe karışıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve meteoroloji uzmanları salı gününe dikkat çekti. Peki havalar ne zaman serinleyecek? Sıcaklıklar ne zaman düşecek?

SALI GÜNÜNDEN İTİBAREN HAVA SERİNLİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşın beklediği müjdeli haber verildi. Hava sıcaklıkları Nihayet düşmeye başlıyor. Bunaltıcı sıcaklıkların ardından salı gününden itibaren nefes alma fırsatı bulacağız. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, eyyam-ı Buhur sıcaklıklarının etkisini Pazartesi günü öğleden sonra kaybetmeye başlayacağını duyurdu. Salı günü ise hava sıcaklığı tüm yurtta mevsim normallerine inecek. Hatta İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde birçok ilde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin de altına düşecek.

son-dakika-hava-durumu-1.jpg

SALI ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE GÜNLERİ YAĞIŞ GELEBİLİR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Türkiye salı çarşamba perşembe günleri rahat bir nefes alma şansını elde edecek. Çünkü salı gününden itibaren serin bir hava dalgası etkili olmaya başlayacak. Hatta bazı illerde sağanak yağış bile bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Trakya Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nde İstanbul'un da aralarında bulunduğu birçok ilde yağışların etkili olacağını duyurdu.

METEOROLOJİ UZMANI AÇIKLADI

Diğer yandan meteoroloji uzmanı Kerem Ökten’den de sıcak havalarla ilgili önemli açıklamalar geldi. Salı günü itibariyle hava sıcaklıklarının etkisini yitireceğini belirten Kerem Ökten, Artık ağustos ayı sonuna kadar yeni bir sıcak hava beklenmediğinin de müjdesini verdi.