Belediye faturaları ödeyemeyince vatandaştan haraç ücreti almaya başladı!

Bozcada Belediyesi elektrik ve su faturalarını ödeyemeyince vatandaştan araç ücreti almaya başladı!

Belediye faturaları ödeyemeyince vatandaştan haraç ücreti almaya başladı!

Bozcaada da araç ücreti haraç ücretiymiş! Bozcaada'ya giden vatandaşlar belediye görevlilerinin kendilerine 50 TL bir makbuz uzattığını görünce şoke oldu. Gerçek açığa çıktı.

Twitter'da bir kullanıcı Bozcaada’da kendisinden "Belediye faturalarını ödeyemiyor" denilerek 50 TL alındığını açıkladı. Kullanıcıya çok sayıda aynı durumu yaşayanlardan cevap geldi.

Haluk Akbulut adındaki bir kullanıcı Twitter hesabından "Bozcaada'ya gittiniz, dönüş zamanı geldi ve feribot kuyruğuna girdiniz. O sırada bir belediye görevlisi gelip size 50 liralık bir makbuz uzatıyor. Neden bu makbuzu ödemem gerekiyor diye sorduğunuz da "Belediyenin elektrik-su faturasını ödeyecek parası yok" cevabı geliyor!. Ve ekliyor" İtiraz edip ödemezseniz, elli metre ilerde ki zabıtaya haber veriyoruz size 468 lira ceza kesiyor" Bunun böyle olduğuna inanmak istemiyoruz! Belediye Başkanı’nın daha ikna edici bir açıklaması vardır kesinlikle." diye yazdı.

DURUM AÇIĞA ÇIKTI

Uygulamanın 1 Temmuz'da başladığı öğrenildi. Temmuz ayında artık adadan dönüşlerde araç başına "Çevre ve Trafik Düzenlemesi Katkı Ücreti" adı altında ücret ödeyeceği bir uygulama başlatıldı. Buna göre taksi, pikap gibi binek araçlar için araç başına 50 TL otobüs, kamyon, minibüs için 100 TL, tir ve iş makinaları için 150 TL araç parası alınması kararlaştırıldı. Alınan karara göre ikameti Bozcaada'da olanlar yani Halk kartlılar ücretlerden muaf olacak, ancak adalılar araçları için yılda bir defaya mahsus pul bedeli olarak 100 TL ödeme yapacaklar.