Celal Şengör İstanbul'dan deprem nedeniyle taşınıyor

Fatih Altaylı, Celal Şengör'ün İstanbul'dan taşınacağını söyledi.

Celal Şengör İstanbul'dan deprem nedeniyle taşınıyor

Prof. Dr. Celal Şengör, beklenen Büyük İstanbul depremi nedeniyle İstanbul'dan taşınıyor.

Şengör Fatih Altaylı'ya "Çünkü depremden sonra İstanbul’un ne hale geleceğini biliyorum" diyerek büyük panik yarattı.

Prof. Dr. Celal Şengör’ü hastanede ziyaret eden Fatih Altaylı, Şengör'ün o ziyarette dediklerini yazdı. Şengör’ün İstanbul’dan taşınacağını söyleyen Altaylı yazısında "Kütüphaneyi yazlık eve taşımak, Çanakkale civarında bir yerlere de yerleşmeyi düşünüyordu. "Senin ev sağlam. Biliyorum. Bulunduğu zemin sağlam, biliyorum. Niye taşınıyorsun" diye sordum. "Çünkü depremden sonra İstanbul’un ne hale geleceğini biliyorum" ifadelerini kullandı.

ŞENGÖR TEK TEK SIRALADI!

Celal Şengör İstanbul depremi sonrası olacakları sıraladı. İşte Şengör'ün İstanbul depremi öngörüsü!

-Kurtarma çalışmaları için sokaklara girilemeyecek. Kente giren çıkan yolların önemli bir bölümü kullanılamaz hale gelecek, ortaya çıkacak kaos ortamında sağ kalanlar da günlerce belki haftalarca bloke olacak.

-Kentin elektrik, su, kanalizasyon ve doğalgaz alt yapısı bitecek. İlk gün her yerde yangınlar olacak.

-İtfaiye enkaz altında kaldığı için, itfaiyeciler ya enkaz altında olduğu için, ya enkaz altındaki araçlarına ulaşamadığı için bu yangınlara müdahale edilemeyecek.

-Kent dışından yardım gelemeyecek. Bugün deprem bölgelerine giden yardım ve kurtarma ekiplerinin yüzde 60’ı İstanbul’dan gidiyor. İstanbul yıkılınca İstanbul’a zaten çok ez ekip gelebilecek, gelenler de kente giremeyecek.

-Yeni havalimanı dolgu zemine yapıldığı için muhtemelen hasar alacak ve bir süre kullanılamaz olacak. Zaten o havalimanını kente bağlayan yolların ne olacağını da bilmiyoruz. Atatürk Havalimanı ise en iyi pisti kırıldığı için ancak yarım hizmet verebilecek.

-Birkaç gün içinde kentte açlık başlayacak. Yağmalar başlayacak. Bunu salgın hastalıklar takip edecek. Enkazlar uzun süre kaldırılamayacak. Kenti ağır bir koku saracak, nefes alınmaz hale gelecek.