Diyarbakır Çınar yangın felaketi son durum! Açıklamalar peş peşe geldi

Diyarbakır ve Mardin’in ilçeleri arasında çıkan yangınla ilgili son dakika bilgileri takip ediliyor. Çınar ile Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan anız yangınının çok kısa bir sürede büyüyerek geniş bir alana yayıldığı öğrenilmişti.

Diyarbakır Çınar yangın felaketi son durum! Açıklamalar peş peşe geldi

Gece saatlerinde başladığı belirlenen anız yangını ile ilgili son durum ve yapılan tüm açıklamalar yakından takip ediliyor. Kısa sürede büyüyen ve geniş bir alana yayılan yangının saatler süren müdahale sonucunda güçlükle kontrol altına alındığı açıklandı. Kontrol altına alınan yangının ardından bölgede soğutma çalışmaları başlatılırken yangında 5 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan peş peşe açıklamalar geldi.

DİYARBAKIR VE MARDİN’DE YANGIN FACİASI

Gece saatlerinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi arasındaki bölgede anız yangını çıktı. Çıkan yangın kısa sürede büyüdü ve yerleşim yerlerine de sıçradı. Bölgeye çok sayıda itfaiye, AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü ve sağlık ekibi sevk edilirken ekiplerin saatler süren uğraşları sonucunda yangın güçlükle kontrol altına alınabildi. Yangında yaralanan çok sayıda kişinin Çınar Devlet Hastanesi ile kent merkezinde yer alan hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındığı bilgisine yer verildi. Öte yandan Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü ile İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım da Çınar ilçesinde yangının çıktığı bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

diyarbakir-cinar-yangin-felaketi-son-durum-aciklamalar-pes-pese-geldi.jpg

5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Meydana gelen yangın faciasıyla ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangında 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu ve ‘Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi ve Yazçiçeği Köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler Köyü’nde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi. Diyarbakır’da 3, Mardin’de 2 can kaybımız var. Olay sebebi ile 35 ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirildi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.’ dedi.

diyarbakir-cinar-yangin-felaketi-son-durum-aciklamalar-pes-pese-geldi-001.jpg

BAKAN YERLİKAYA: SOĞUTMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bölgedeki son durum hakkında bilgi verdi. Yangının kontrol altına alındığını duyuran Bakan Yerlikaya, ‘Diyarbakır ili Çınar ilçesi Köksalan Kırsal Mahallesi’nde saat 22.15’te anız ile örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın şiddetiyle Yazçiçeği, Bağrık ve Ağaçsever mahallelerini etkileyen yangın, Mardin Mazıdağı ilçesi Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler istikametine doğru da ilerlemiş ancak ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın yoğun çalışması sonucu tamamen kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangında maalesef Diyarbakır’da 3 vatandaşımız, Mardin’de 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, Diyarbakır’da 11 vatandaşımız, Mardin’de ise 18 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.’ ifadelerine yer verdi.