Eski eşini boğazını keserek öldüren yazar Funda Demirci'nin cezası belli oldu

Beşiktaş'ta eski eşi Mustafa Çapar'ın boğazını keserek öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan yazar Funda Demirci'nin ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edildi.

Eski eşini boğazını keserek öldüren yazar Funda Demirci'nin cezası belli oldu

Eski eşinden nefret ettiğini söylediği ses kayıtları bulunan Demirci'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu'ndan da rapor istendi. Geçtiğimiz yıl eski eşi Mustafa Çapar'ın boğazını keserek öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Funda Demirci için istenen ceza netlik kazandı.

eski-esini-bogazini-keserek-olduren-yazar-funda-demircinin-cezasi-belli-oldu-001.jpg

BABASINI YERDE KANLAR İÇİNDE GÖRDÜ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, maktulün çocukları Ece ve Mete Çapar "mağdur", maktulün kardeşleri Hasan ve Niyazi Çapar ise "müşteki" sıfatıyla hazır bulundu. 28 Eylül 2023 yılında Etiler Polis Merkezi'ne maktul Mustafa Çapar'ın Beşiktaş Akat Mahallesi Selçuklar Sokak'taki ikametinde eski eşi tarafından boğazından bıçaklanarak öldürüldüğü ihbarı geldiği belirtilen iddianamede, bunun üzerine soruşturma başlatıldığı kayda geçti. İddianamede, maktulün ve sanığın oğlu Mete Çapar'ın ifadesine yer verilerek, annesi Funda Demirci ile babasının 2021'de boşandıkları fakat annesinin dönem dönem evlerine gelerek kaldığı bilgisi aktarıldı. Olay günü annesinin eve geldiğini anlatan Çapar'ın, gece bir ses duyması üzerine salona girdiğini, burada babasını kanlar içinde yerde gördüğünü, daha sonra güvenlik görevlilerinin gelerek babasının boğazına tampon yaptığını söylediği ifade edildi.

NEFRET İÇERİKLİ SES KAYITLARI
İddianamede, tanık olarak ifadesine yer verilen sitedeki özel güvenlik görevlisi Tayfur Vurgen'in de olayın yaşandığı gece evin önüne gittiğinde sanık Demirci'yi elinde büyük bir bıçakla binadan çıkarken gördüğü, eve girdiğinde ise maktulü boğazı kesik kanlar içinde bulduğu, maktulün ayak ucunda oğlunun ağlayarak oturduğunu gördüğü ifade edildi. Tanık Vurgen'in ambulans geldiğinde olay yerini başka güvenlik görevlisi arkadaşına bıraktığı, sanığı ise "Bana uçak bileti ayarlayın" ifadesiyle bir telefon görüşmesi yaparken gördüğü kaydedildi. İddianamede, soruşturma sürerken sanığın susma hakkını kullandığı, cinayetten önce kardeşi Murat Demirci'ye, maktul eski eşinden nefret ettiğine ilişkin mailler ve ses kayıtları gönderdiğinin ortaya çıktığı ile terapi aldığı belirtildi. Funda Demirci'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu alınması talep edildiği kaydedilen iddianamede, sanığın susma hakkını kullanması ile kardeşine, eski eşine nefret içerikli ses kayıtları göndermesinin, Demirci'nin cezai sorumluluğunu etkileyecek seviyede akıl hastalığı olduğunu göstermediği önemle vurgulandı.

eski-esini-bogazini-keserek-olduren-yazar-funda-demircinin-cezasi-belli-oldu.jpg

MÜEBBET HAPİS CEZASIYLA YARGILANACAK
İddianamede, maktul Mustafa Çapar'a ait 27 Kasım 2023'te verilen ATK raporuna değinilerek, ölümünün kesici, delici alet yaralanmasına bağlı tiroid kıkırdak kesisi ile büyük damar yaralanmasında gelişen dış kanama sonucu meydana geldiğinin belirlendiği kaydedildi. İddianamede, sanık Funda Demirci'nin "boşandığı eşini kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame kapsamında sanık Demirci'nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.