İlber Ortaylı Ermeni Lobisinin Atatürk nefreti hakkında konuştu

İlber Ortaylı, Disney'in Ermeni Lobisi'nin tehditlerine boyun eğmesi sonrası önemli açıklamalar yaptı.

İlber Ortaylı Ermeni Lobisinin Atatürk nefreti hakkında konuştu

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ermeni lobisinin tehditlerine boyun eğerek Atatürk dizisini yayınlamama kararı alan Disney+ hakkında açıklamalarda bulundu.

İlber Ortaylı'nın özellikle Ermeniler ve Atatürk hakkında söyledikleri dikkat çekti.

Disney+, Aras Bulut İynemli’nin başrolde yer aldığı heyecanla beklediği Atatürk dizisiyle ilgili olarak aldığı kararlar nedeniyle büyük tepki gördü. Disney Plus, Ermenilerin tehditlerine boyun eğdi ve Atatürk dizisini platformda yayınlamama kararı aldı.

Disney, diziyi platformda yayınlamama bunun yerine FOX TV'de ücretsiz yayınlama kararı almıştı. Disney+’ın bu kararı, tüm Türkiye’den tepkiyle karşılanmış ve üyeler bir bir platformu iptal etme kararı almıştı.

Ermeni lobisinin yaptığı baskıya dair başarılı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan açıklama geldi. İlber Ortaylı "Atatürk için ileri sürülen iddianın tarih gerçekleriyle alakası yoktur" dedi.

Ortaylı, Ermeni lobisi ve Atatürk hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü tarihçi, Ermeni sürgünün olduğunun ileri sürüldüğü sıralarda, Atatürk’ün Sofya Ataşemiliterliği’ne tayin edildiğini ve herhangi bir hükmünun olmadığını söyledi.

Ortaylı, o dönem Atatürk’ün merkezi hükümette hiçbir karar ve işlemle alakası olmadığını açıkladı ve "Buna rağmen yurt dışında Ermeni çevrelerinde Ermeni katili, katliamı düzenleyen gibi uzaktan yakından ilgisi olmayan şeyler var. Atatürk için ileri sürülen bu iddianın objektif tarih gerçekleriyle alakası yoktur. Ciddiye alınması mümkün değildir1 dedi.