Kış soğuğu fena çarpacak! Elektrik ve gaz faturaları ne kadar artacak? Korkutan rakamlar açıklandı

Asgari ücret, memur ve emeklilerle ilgili zam görüşmeleri devam ederken, önümüzdeki günlerde doğalgaz ve elektrik fiyatlarında meydana gelecek artış herkesi endişelendirdi. İşte detaylar.

Kış soğuğu fena çarpacak! Elektrik ve gaz faturaları ne kadar artacak? Korkutan rakamlar açıklandı

Milyonlarca çalışan Ocak 2024 zammının açıklanmasını heyecanla beklerken, 17 milyon emekli de Ekim ayında ikramiye ve zam haberinin gelip gelmeyeceğini endişeyle takip ediyor. Tam bu gelişmeler yaşanırken kötü bir haber alındı. Bu kış haneler fahiş faturalarla boğuşacak.

Ne yazık ki, maaş artışları kesinleşmeden, çeşitli mal ve hizmetlere ardı arkası kesilmeyen bir zam dalgası gelecek gibi görünüyor. Doğalgaz ve elektrik faturalarına daha önce görülmemiş oranlarda zam yapılacağı haberleri de herkesi özellikle de emeklileri endişelendirmeye başladı. Yazar Olcay Aydilek korkutan iddiayı ortaya çıkardı.

KIŞ FATURALARI CEPLERİ YAKACAK

636a1b84693d563bf085b37c.webp

Vatandaşların alım gücünde hızlı bir düşüş yaşanmaya devam ederken, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına çift haneli zam geleceği açıklandı. Aydilek, son haberinde elektrik ve doğalgaz tarifelerinin 1 Ekim 2023 Pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere revize edileceğinin altını çizdi. Aydilek ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) tarifeyi yükseltme kararı alma olasılığını da vurguladı.

Vatandaşların alım gücü düşmeye devam ederken, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapılacağı haberleri mali yüklerini daha da artırıyor. Aydilek'in raporu, yakın gelecekte yürürlüğe girecek olan tarife revizyonuna ışık tutuyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) zam kararı alması ve tüketiciler üzerindeki mali baskıyı daha da artırması bekleniyor.

NE KADAR ZAM GELECEK?

Sektör, hem elektrik hem de doğalgaz için belirli bir düzeyde fiyat artışının gerekli olduğunu savunuyor. Aydilek, elektrik şirketlerinin enerji yönetimi yetkililerini yüzde 20-30 arasında değişen oranlarda zam yapmaya çağırdığını açıkladı. Aydilek, minimum yüzde 20-30 arasında bir zammın yakın olduğunu kesin bir dille ifade etti.

Doğalgaz faturasında önemli bir artış olacağını ileri süren Aydilek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 21 Eylül Perşembe günü olağan toplantısını gerçekleştirdiğini belirtti. Toplantıda Kurum, devlete ait doğalgaz şirketi BOTAŞ'a yüklü miktarda borcu bulunan üç şehir içi dağıtım şirketi konusunu ele aldı. Toplantıdan çıkacak sonucun doğal gaz sektöründe önemli değişikliklere yol açması ve geniş kapsamlı sonuçlar doğurması bekleniyor.